Święto Wojska Polskiego oraz 103. rocznica Bitwy Warszawskiej
15.08.2023
15 sierpnia br. przypada 103. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Jedną z najważniejszych atrakcji tegorocznych obchodów stanowiła Wielka Defilada, która przeszła warszawską Wisłostradą.
- Dziś w rocznicę Bitwy Warszawskiej, jednej z najważniejszych potyczek zbrojnych w historii ludzkości, obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
Nasi przodkowie zatrzymali komunistyczną dzicz, która nacierała na Rzeczpospolitą i na zachód. Swoim męstwem, odwagą i poświęceniem dali przykład patriotyzmu i umiłowania niepodległości.
Tak jak Wojsko Polskie w 1920 roku, tak nasze siły zbrojne dziś, stanowią gwarancję naszego bezpieczeństwa.
Obchodźmy wspólnie z naszymi żołnierzami ich święto. Na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego odbędą się defilady, pikniki i uroczystości patriotyczne. Weźmy w nich udział. Pokażmy naszą obywatelską postawę. Niechaj będzie silną – biało-czerwoną! – powiedział Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.
Uroczystości 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się 12 sierpnia br. Tego dnia Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, w siedzibie ministerstwa, wręczył wyróżniającym się żołnierzom odznaczenia i nagrody. 14 sierpnia br., przed południem, w Koluszkach, w parku miejskim, odsłonięto mural patriotyczny, w ramach programu MON „Mur,ale historia Wojska Polskiego”. Z kolei późnym wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed pomnikiem Poległych w 1920 r., miały miejsce capstrzyk i Apel Pamięci.
15 sierpnia br., w ramach głównych uroczystości, zorganizowanych w Warszawie, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy. Następnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się zmiana posterunku honorowego. Po południu warszawską Wisłostradą przeszła Wielka Defilada, w ramach której odbyły się: pokaz sprzętu wojskowego oraz parada lotnicza.
Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentowali najnowocześniejsze uzbrojenie i wyposażenie Wojska Polskiego, w tym: czołgi M1A1 Abrams i czołgi K2, haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, zestawy obrony powietrznej Patriot, bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Z kolei w paradzie lotniczej uczestniczyły 92 statki powietrzne, w tym: samoloty szkolno-bojowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F- 16 i bezzałogowce.
Podczas kilkudniowego świętowania zaplanowano blisko 70 pikników wojskowych, w tym 7 na Mazowszu, podczas których będzie można poznać specyfikę służby w różnych specjalnościach wojskowych czy wziąć udział w pokazie dynamicznym wyszkolenia żołnierzy, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy.
W dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy została stoczona największa bitwa wojny polsko-bolszewickiej – Bitwa Warszawska. Zadecydowała ona o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Według brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernona Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.