Sytuacja uchodźców docierających na dworce kolejowe w Warszawie – rozmowy z przedstawicielami sektora pozarządowego
29.02.2024
Aktualna sytuacja i skala napływu uchodźców docierających na warszawskie dworce kolejowe w poszukiwaniu schronienia przed wojną w Ukrainie – taki był cel spotkań zorganizowanych przez Wojewodę Mazowieckiego 27 i 28 lutego br. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a także szeroka reprezentacja sektora pozarządowego – UNHCR, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, EWL, Habitat for Humanity Poland, Fundacja Asymetryści, Rubikus, Oczami Nieba.
W związku z zakończeniem prowadzenia punktu tranzytowego przy Dworcu Kolejowym Warszawa Wschodnia przez Norwegian Refugee Council, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zdecydował o utworzeniu w tym miejscu punktu informacyjnego dla uchodźców. Decyzję podjęto po przeanalizowaniu potrzeb i zmniejszającej się skali napływu osób poszukujących na Mazowszu schronienia przed wojną w Ukrainie. W punkcie informacyjnym uchodźcy otrzymają niezbędne po przybyciu informacje, w tym również o możliwościach pobytu i wyżywienia w działających na terenie województwa 96 punktach zakwaterowania dla uchodźców. Obecnie w tych punktach przebywa 3 752 osoby (zajętych 72 procent wszystkich miejsc).
Rozmowy z przedstawicielami sektora pozarządowego
Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego 27 i 28 lutego br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyły się spotkania z udziałem przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a także organizacje pomocowe: UNHCR, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, EWL, Habitat for Humanity Poland, Fundacja Asymetryści, Rubikus, Oczami Nieba.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych omówili aktualną sytuację w związku z zakończeniem działalności centrum tranzytowego przy Dworcu Kolejowym Warszawa Wschodnia przez Norwegian Refugee Council. Zauważono, że zamknięcie centrum nie spowodowało zwiększonego zainteresowania w punkcie informacyjnym prowadzonym przy Dworcu Kolejowym Warszawa Zachodnia.
Podczas spotkania służby Wojewody poprosiły o bieżące raportowanie dotyczące planowanych przyjazdów autobusów oraz stanu zdrowia osób przyjeżdżających, aby zapewnić ewentualną opiekę medyczną. Zostały poruszone również kwestie m.in. ubiegania się o numer PESEL oraz status UKR potwierdzającego przyznanie ochrony czasowej w Polsce dla obywateli Ukrainy, możliwość otrzymania noclegu.
Służby Wojewody, w związku z wątpliwościami przekazanymi przez organizacje społeczne, zgłosiły możliwość i gotowość, gdyby zaszła taka konieczność, do zwiększenia bazy noclegowej zgodnie z zawartymi umowami między Wojewodą a miejscami zakwaterowania dla uchodźców.
Dostępne na Mazowszu miejsca schronienia dla uchodźców
Punkty zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy są otwarte 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i oferują bezpieczne schronienie osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. W sumie na terenie Mazowsza działa 96 takich ośrodków. Ponadto od początku wojny w Ukrainie, na terenie innego z warszawskich dworców kolejowych - Dworca Zachodniego - funkcjonuje zorganizowany przez Wojewodę Mazowieckiego całodobowy punkt informacyjny połączony z pokojem odpoczynku dla matek z dziećmi.
Funkcjonuje także całodobowy bezpłatny numer telefonu 987, pod którym udzielane są wszelkie niezbędne informacje uchodźcom z Ukrainy.