W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyspozytorzy medyczni ratują zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza!

11.09.2024

Otwarte rany, hipotermia czy rozmowa z pacjentem onkologicznym – to główne zagadnienia na tegorocznym szkoleniu dla dyspozytorów medycznych z województwa mazowieckiego. Te cykliczne spotkania rozwijają umiejętności zawodowe i podnoszą jakość wykonywanych zadań przez dyspozytorów. Mało kto wie, jaka na nich spoczywa odpowiedzialność. To dyspozytor jest pierwszą osobą, która odbiera zgłoszenie o zdarzeniu. Nie tylko decyduje o wysłaniu karetki i koordynuje współpracę z podmiotami medycznymi. Często też instruuje przez telefon osoby udzielające pierwszej pomocy.

Szkolenie dyspozytorów medycznych

Tegoroczne szkolenie otworzył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek oraz Dyrektor Wydziału Państwowe Ratownictwo Medyczne MUW dr n. med. i n. o zdr. Maciej Maślanka.

Szkolenie dyspozytorów medycznych

- Chcę przede wszystkim podziękować za Państwa ciężką pracę. Jest ona godna podziwu. To w końcu Wy jesteście tym pierwszym kontaktem, do którego zwracają się poszkodowani i Wy udzielacie im pomocy. Cieszę się, że doskonalicie swoje umiejętności i podnosicie kwalifikacje – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

W tym roku tematy szkolenia to: medycyna taktyczna, komunikacja z pacjentem onkologicznym w praktyce dyspozytora medycznego, hipotermia i procedury postępowania przy ECMO.

To kolejne już szkolenie, dzięki któremu poszerza i utrwala się wiedza i umiejętności dyspozytorów medycznych. We wcześniejszych edycjach szkolili się z udzielania pomocy osobom z chorobami kardiologicznymi, neurologicznymi czy z zakresu pediatrii.

Materiał szkoleniowy powstał przy współpracy ratowników oraz dyspozytorów. Wszystko dzięki analizie prawdziwych zgłoszeń a także skarg, jakie wpływały do urzędu. Materiał ma na celu ułatwienie dyspozytorom udzielenia pomocy przez telefon oraz wskazuje jak w przystępny sposób przekazać uproszczone metody reanimacji i tamowanie krwotoków osobom na miejscu zdarzenia.

Aby zostać dyspozytorem należy być medykiem oraz mieć minimum 3 lata doświadczenia w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Praca polega m.in. na przyjmowaniu zgłoszeń o zdarzeniach np. wypadkach, instruowaniu osoby udzielającej pierwszej pomocy, dysponowaniu zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia czy powiadamianiu o zdarzeniach szpitalnych oddziałów ratunkowych, centrów urazowych, wyspecjalizowanych oddziałów szpitalnych czy jednostek współpracujących z systemem (np. straż pożarną czy policję).

Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego). SWD PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu PRM na terenie całego województwa pełni nadzór Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego (WKRM).

W województwie mazowieckim funkcjonują 3 dyspozytornie medyczne: w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Średnio w miesiącu dyspozytorzy z Siedlec odbierają ok. 10 tys. połączeń, z Radomia ok. 20 tys., a z Warszawy ponad 30 tys.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}