To już trzecie w tym roku Forum ds. Cudzoziemców
11.12.2024
Przedstawienie zmian legislacyjnych, wdrożenie nowych rozwiązań dla cudzoziemców oraz wymiana dobrych praktyk towarzyszyły Forum ds. Cudzoziemców przy Wojewodzie Mazowieckim. W spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik. Wydarzenie odbyło się 11 grudnia, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
– Zmiany systemowe wymagają ogromnych nakładów finansowych. Ale jestem przekonany, że się zwrócą i do tego przyspieszą proces wydawania decyzji - powiedział podczas Forum ds. Cudzoziemców Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.
Zapewnił, że bardzo ważny jest dialog z organizacjami pozarządowymi. Podkreślił, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie trwają prace nad poprawą formularza na zapisy na złożenie wniosków przez cudzoziemców. To wszystko po to, żeby przyspieszyć proces wydawania decyzji, czy rejestracji wniosków. A tych z roku na rok jest coraz więcej.
W 2024 roku do Wydziału Spraw Cudzoziemców wpłynęło ponad 169 tys. wniosków składanych o pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego. Ponad 30 proc. wpłynęło do Wojewody Mazowieckiego, najwięcej w Polsce. Kolejne pod tym względem były województwa: wielkopolskie – 63,7 tys., dolnośląskie – 48,5 tys., małopolskie – 47,1 tys. i śląskie – 40,9 tys.
Średni czas trwania postępowania o pobyt czasowy w 2024 roku wyniósł 193 dni, pobyt stały 147, a pobyt rezydenta długoterminowego 235 dni.
Obecnie są dwa systemy dla cudzoziemców: MOS i inPol. W tym roku zostały one zintegrowane, natomiast wiekszość wniosków obsługiwanych jest w sposób tradycyjny, co wydłuża procedurę. Żeby przyspieszyć czas trwania postępowania niezbędne są zmiany m.in. wprowadzenie systemu elektronicznego. A to wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Obecnie Rada Ministrów pracuje nad Projektem ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach. Został on 3 grudnia przekazany do uzgodnień, opiniowania i konsultacji społecznych. Są również prowadzone rozwiązania prawne, które mają umożliwić cudzoziemcom złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia pobytowego w formie elektronicznej. Takie rozwiązania funkcjonują już m.in. w Estonii.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Główny specjalista Zespołu Opiniodawczo-Konsultacyjnego Departamentu Prawa Migracyjnego Urzędu do Spraw Cudzoziemców Katarzyna Rowińska, z Wydziału Spraw Cudzoziemców Dyrektor Małgorzata Łopion i Zastępca Dyrektora Anna Kamińska.
Forum ds. Cudzoziemców to już trzecie spotkanie cykliczne, które zostało zorganizowane w tym roku. Pierwsze odbyło się 1 marca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.