W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ty też możesz pomóc powodzianom

25.09.2024

Południe i południowy zachód Polski w dalszym ciągu walczy z powodzią i jej skutkami. Liczy się każde wsparcie, bo wielu z mieszkańców straciło dorobek życia. Zalane zostały domy, mieszkania, szkoły, schroniska… Ty też możesz pomóc. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje. Zobacz, co możesz zrobić!

Punkt pomocy dla powodzian

Liczba poszkodowanych w wyniku powodzi i skala strat rośnie z każdym dniem. Potrzeby również, te finansowe, jak i materialne.

Nie wiesz gdzie kierować pomoc i jaką?

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przygotowała wykaz miejsc oraz interaktywną mapę lokalizacji punktów zbiórek darów. Dane aktualizowane są przez Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego.

W przypadku chęci udzielenia pomocy powodzianom przez firmy oraz osoby prywatne KG PSP prosi o bezpośredni kontakt z punktami zbiórek darów, zgodnie z zamieszczonym poniżej wykazem, w którym zawarte są dane kontaktowe.

W związku z utworzeniem specjalnych HUB-ów Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu i w Opolu, odbierający pomoc dla powodzian mogą dostarczać wszelkie materiały o charakterze pomocowym, z uwzględnieniem indywidualnych inicjatyw, w tym przez Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (np. łopaty, woda, środki czystości, żywność itp.) przede wszystkim do miejsc:

punkty pomocy dla powodzian

Wrocław: ul. Tyniecka 2, 52-407 Oporów Wrocław
Punkt działa w godzinach od 07:00 do 19:00
Numer telefonu: +48 660 737 522

Opole: ul. Wrocławska 158, 45-835 Półwieś Opole.
Punkt działa w godzinach od 08:00  do 20:00
Numer telefonu: +48 880 762 061 oraz +48 880 760 842,

albo do pozostałych punktów w całym kraju. 

Mapa z lokalizacją punktów kontaktowych - LINK

Co jest potrzebne?

Potrzeby materialne oraz finansowe zmieniają się z dnia na dzień w zależności od sytuacji powodziowej w danym regionie. Obecnie potrzebne są rzeczy, które pomogą w oczyszczaniu miast i odbudowie budynków. Warto śledzić na bieżąco co jest akurat potrzebne. Takie informacje można znaleźć na stronach instytucji, które organizują zbiórki, m.in.: Caritas https://caritas.pl/powodz/, Polski Czerwony Krzyż https://pck.pl/naratunekpowodz-najnowsze-dzialania-pck-w-regionach-dotknietych-powodzia/, Banki Żywności https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/. Paczki można dostarczać np. na jeden z poniżej wskazanych adresów Caritas oraz PCK.

 

Uwaga na fałszywe zbiórki!

Często jednak pojawiają się ogłoszenia o fałszywych zbiórkach. Oszuści żerują na ludzkich sercach i wyłudzają pieniądze. Dlatego przestrzegamy, aby szczególnie zwracać uwagę, na to w jakich zbiórkach bierzecie udział.

  • wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
  • weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
  • uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z jej organizatorami.

Więcej informacji na ten temat: https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/390,Uwaga-na-mozliwe-oszustwa-w-zwiazku-z-sytuacja-powodziowa.html

Zaangażowanie służb Wojewody w pomoc powodzianom

Służby Wojewody Mazowieckiego od początku czynnie zaangażowały się w działania na terenach dotkniętych powodzią na południu Polski. Ponad 140 policjantów z Komendy Stołecznej Policji oraz 47 funkcjonariuszy z oddziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu pojechało do terenów objętych powodzią. Z kolei z Państwowej Straży Pożarnej z Mazowsza  działania na Dolnym Śląsku wspiera 41 strażaków przy użyciu 16 pojazdów. Ponadto w pomoc zaangażowało się 34 ratowników z WOPR z Legionowa, Białobrzegów, Piaseczna, Ciechanowa i Warszawy używając do tego łodzi, skuterów oraz pontonów. W najbliższych dniach pojedzie 22 inspektorów budowlanych: z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz powiatowych i pomoże w ocenie stanu budynków zniszczonych powodzią.

Ponadto z magazynów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego trafiło 100 tys. worków, natomiast do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego 500 tys.Przekazaliśmy także osuszacze. Jesteśmy gotowi do udzielania dalszej pomocy i odpowiadamy na wszystkie prośby kierowane z terenów objętych powodzią.

Materiały

Naklejka do wysyłki paczek​_Caritas
Paczka​_dla​_powodzian​_naklejka​_do​_wysyłki​_paczek.pdf 0.13MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}