W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie 1. Dywizji Pancernej

05.10.2024

25 lutego 1942 r. powołano w Szkocji największą polską jednostkę pancerną. Jej zasługi do dziś pamiętają mieszkańcy wyzwolonych miast w całej Europie. Aby nie zapomnieć o bohaterach tamtych wydarzeń, 5 października, odbyły się uroczystości upamiętniające 1. Dywizję Pancerną. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego udział w obchodach wziął Przewodniczący Mazowieckiej Rady Kombatanckiej, Prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP płk dr inż. Leonard Kapiszewski.

Upamiętnienie 1. Dywizji Pancernej

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym Apelem Pamięci. Następnie złożono wieńce i wiązanki przy Pomniku 1. Dywizji Pancernej na Placu Inwalidów w Warszawie. Tegoroczne obchody były niezwykłą okazją do oddania hołdu generałowi Maczkowi i jego żołnierzom. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej. 

1. Dywizja Pancerna powstała na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Jej dowódcą został gen. Stanisław Maczek. Dywizja przeszła w okresie 1944 - 1945 szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Przerzucona w 1944 r. na front zachodni, wzięła udział m. in. w bitwie pod Falaise we Francji, gdzie odegrała kluczową rolę w zamknięciu okrążenia wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej. Szlak bojowy dywizji gen. Maczka zakończyło zdobycie 5 maja 1945 r. bazy niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven. 1 Dywizja Pancerna brała udział w walkach na froncie zachodnim łącznie przez 283 dni odnosząc straty ponad 5100 zabitych i rannych żołnierzy.
 

Zdjęcia: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}