W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie Mieczysława Żemojtela

21.06.2023

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystościach upamiętniających Mieczysława Żemojtela, który został zamordowany przez Niemców za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Uroczystość została zorganizowana w ramach programu „Zawołani po imieniu” i odbyła się 21 czerwca br. w Somiance. W wydarzeniu uczestniczyli także: wnuczka Mieczysława Żemojtela – Mirosława Korycka, Dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Magdalena Gawin, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala oraz Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.

Upamiętnienie Mieczysława Żemojtela

– Od wielu lat słyszy się, że powinniśmy myśleć jedynie o swojej przyszłości, o swoim życiu, o swojej pracy, zapominając o przeszłości. Ale to nie jest domena naszych czasów, że próbuje się zapomnieć o historii. Świadczą o tym słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, który kiedyś powiedział, że „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”. A my powinniśmy pamiętać, powinniśmy znać historię, powinniśmy czcić bohaterów, właśnie takich, jak Mieczysław Żemojtel – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystościach na zaproszenie Dyrektora Instytutu Pileckiego dr hab. Magdaleny Gawin oraz Starosty Wyszkowskiego Wojciecha Kozona i Wójta Gminy Somianka Andrzeja Żołyńskiego. Podczas wydarzenia została odsłonięta tablica upamiętniająca oraz zostały złożone kwiaty.

Pochodzący z Wileńszczyzny agronom Mieczysław Żemojtel był jednym z Polaków, którzy zapłacili życiem za udzielenie pomocy Żydom, m.in.. rodzeństwu znanym jako Anna i Marian Kowalscy.  Za pomoc rodzeństwu Niemcy aresztowali łącznie pięć osób, jednak od początku podejrzewali, że to Mieczysław Żemojtel był głównym odpowiedzialnym za próbę ratowania Żydów. Po kilku miesiącach śledztwa trafił on do obozu koncentracyjnego KL Lublin (Majdanek) i po zaledwie sześciu dniach pobytu tam, tj. 19 marca 1943 r.– zginął.

„Zawołani po imieniu” to program realizowany przez Instytut Pileckiego, który poświęcony jest Polakom zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Instytut podejmuje starania, aby te trudne doświadczenia stały się częścią lokalnej, a w konsekwencji – także powszechnej, świadomości historycznej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}