W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie walk Armii Krajowej w regionie radomskim

29.09.2024

Stefanów i Piotrowe Pole to miejsca niezwykle ważne i przede wszystkim naznaczone bohaterskimi czynami zamieszkującej tam ludności. W obu miejscowościach Armia Krajowa w 1944 roku stoczyła niezwykle trudne bitwy, które zakończyły się stratami. W wydarzeniach, których celem było uczczenie pamięci ofiar, udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Upamiętnienie walk Armii Krajowej w regionie radomskim

80. rocznica Bitwy pod Piotrowym Polem

Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek przy pomniku Generała Antoniego Hedy ps. ,,Szary". Następnie zebrani goście przemaszerowali do Mauzoleum i na Piotrowe Pole, gdzie zostały złożone symboliczne wiązanki.

Nigdy więcej wojny, śmierci, zniszczeń, zagłady. Cześć i chwała tym, którzy w imię wolności i niepodległości oddali to, co mieli najcenniejsze – własne życie! – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Bitwa pod Piotrowym Polem to historyczna bitwa, która miała miejsce w dniach 1-2 października 1944 roku i była największym starciem Armii Krajowej w regionie. Podczas niemieckiej obławy na zgromadzonych w obozie partyzantów zginęło 59 osób, w tym 11 żołnierzy radzieckich, a około 40 trafiło do niewoli. W odpowiedzi Niemcy spalili wieś Piotrowe Pole i zamordowali siedemnastu mężczyzn. 

80. Rocznica Bitwy Armii Krajowej Pod Stefanowem oraz 72. Rocznica Pacyfikacji Wsi Stefanów

Wydarzenie rozpoczęło się 29 września od występu Parafialnej Orkiestry Dętej z Gielniowa. W trakcie uroczystości odbył się m.in. Apel Poległych i złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową.

Nieistniejąca już wieś Stefanów jest symbolem walki o niepodległość. Bitwa miała miejsce 26 września 1944 roku, kiedy pod Stefanowem doszło do zwycięskiej bitwy 25 i 72 pułku piechoty Armii Krajowej z wojskami niemieckimi. W odwecie za poniesioną klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. W odwecie za opór akowców w czasie II wojny światowej hitlerowcy spacyfikowali ludność i spalili trzy wsie w rejonie Gielniowa: Gałki, Stefanów i Budy.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}