W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody upamiętniające Bitwę nad Bzurą

17.09.2024

9-22 września 1939 r. to czas największej i najkrwawszej bitwy w kampanii wrześniowej. W Bitwie nad Bzurą wzięły udział dwie polskie armie: „Poznań”, pod dowództwem gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby i „Pomorze”, dowodzona przez gen. dyw. Władysława Bortnowskiego. 17 września br. w obchodach upamiętniającym to ważne wydarzenie uczestniczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Bogdan Banaszczak.

Uroczyste obchody upamiętniające Bitwę nad Bzurą

Uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów przed pomnikiem pamięci przy kościele w Trojanowie, poświęconemu ofiarom walk i terroru XX wieku, w tym 18 mieszkańcom Trojanowa rozstrzelanym przez Niemców 15 września 1939 r. Centralnym punktem tego dnia były wydarzenia na cmentarzu wojennym przy al. 600-lecia w Trojanowie, który jest największą nekropolią polskiego września. W zbiorowych mogiłach złożono tu szczątki 3693 żołnierzy i oficerów armii „Poznań” i „Pomorze”, 20 żołnierzy AK poległych w Bronisławach poległych w 1944 r. Pochowano tu także 142 cywilne ofiary zbrodni niemieckich z okresu okupacji 1939-45 r. Podczas obchodów na cmentarzu wojennym w Trojanowie odprawiona została polowa msza św., przedstawiono rys historyczno-biograficzny pn. ,,Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, odczytano apel pamięci oraz  złożono kwiaty. 

Podczas okolicznościowych wystąpień, głos zabrał Bogdan Banaszczak Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku: „Wielkie to wyróżnienie stanąć w tym wyjątkowym miejscu, miejscu uświęconym krwią bohaterów. Ziemia sochaczewska w sposób szczególny doświadczyła kampanii wrześniowej. (…) Nikt nie rodzi się bohaterem, wszyscy Ci żołnierze, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, mieli swoje plany, mieli swoje marzenia, mieli swoje miłości – i nie byli bohaterami. Ale kiedy Ojczyzna potrzebowała ich krwi, nie zastanawiali się nawet chwili. Wielka to sprawa, kiedy takie społeczności, jak społeczność sochaczewska, od wielu lat z wielkim szacunkiem, z wielkim honorem i uznaniem pielęgnuje pamięć i historię.”

Podczas „Sochaczewskiego Września” odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających 85 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy nad Bzurą. Ziemia sochaczewska ma szczególne powody do wspominania tamtych wydarzeń, ponieważ była w centrum kampanii wrześniowej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}