W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste odsłonięcie pomnika w Sochocinie ku czci Poległych Żołnierzy Polskich w 1920 r.

09.06.2023

9 czerwca br. w Sochocinie odsłonięto pomnik poświęcony Poległym Żołnierzom Polskim w 1920 r., podczas wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystości, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński. Monument powstał z inicjatywy Komitetu Społecznego Budowy Pomnika w Sochocinie ku czci Poległych Żołnierzy Polskich w 1920 r. oraz Fundacji Miasto-Państwo w Płocku. Do uczestników wydarzenia list okolicznościowy skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. List został odczytany przez Wojewodę Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego. W wydarzeniu wzięli udział także: Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Anna Żebrowska.

Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński

– W sierpniu 1920 r. – gdy ważyły się losy naszej odrodzonej ojczyzny, ale też Europy Zachodniej zagrożonej ekspansją bolszewickiej rewolucji – Polacy stanęli do obrony swojego Państwa i swej chrześcijańskiej tożsamości. Tutaj, w Sochocinie, miał miejsce jeden z chwalebnych rozdziałów tego starcia. Od dziś upamiętniać go będzie pomnik na placu Świętego Jana Pawła II, wzniesiony staraniem Waszej lokalnej wspólnoty. Oddajemy dziś hołd polskim żołnierzom, którzy w tym przełomowym czasie stoczyli zaciekły bój na sochocińskiej ziemi. Wspominamy bohaterów 5. Armii Wojska Polskiego, wśród nich żołnierzy 145. Pułku Pieszych Strzelców Kresowych – uczestników bitwy nad Wkrą, natarcia na Raciąż i zaciętych walk w Waszej miejscowości. Była to krwawa walka na bagnety, pośród płonących zabudowań. Bitwa Warszawska, z jej sochocińskim rozdziałem, stanowi dumne świadectwo siły polskiego ducha – napisał w liście do uczestników uroczystości Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św. w intencji polskich żołnierzy, w neogotyckim kościele pw. św. Jana Chrzciciela. W następnej kolejności odsłonięto pomnik, który został poświęcony oraz dokonano przecięcia symbolicznej wstęgi. W ramach uroczystości: odegrano Hymn Państwowy, zaś liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Ponadto, zaproszeni historycy wygłosili krótkie wykłady, zaś młodzież szkolna przeczytała fragmenty historycznych publikacji. Głos zabrali także goście oraz przedstawiciele władz. Na zakończenie części oficjalnej odczytany został Apel Poległych.

Oprawę mundurową przy pomniku zapewniła grupa rekonstrukcji historycznej „Hallerczycy”, młodzież z klas wojskowych z Płońska i Ciechanowa oraz harcerze, zaś oprawę muzyczną, w części oficjalnej – Orkiestra Dęta Sochocin przy miejscowym Domu Kultury.

Pomnik stanął w miejscu, w którym rozegrała się bitwa – walka wręcz między wojskami polskimi (oddziałami 5. Armii WP) a bolszewickimi, w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r., oraz w miejscu, w którym stał ówczesny szpital Wojska Polskiego.

Granitowy monument składa się z:

  • części pionowej o wysokości 4 m, symbolizującej „walkę i zwycięstwo, z imionami i nazwiskami poległych żołnierzy polskich, według ich przynależności organizacyjnej w Wojsku Polskim – na ścianie frontowej pomnika, oraz z imionami i nazwiskami dowódców – na bokach;
  • części poziomej, symbolizującej „ofiarność i poświęcenie”. W tej części kwadratowe, geometryczne płaszczyzny konstrukcji wydają się rosnąć w miarę zbliżania się do pomnika, powodując iluzję optyczną, zaś symetryczne, modularne proporcje wprowadzają harmonię i równowagę.

Wykonawcą pomnika jest firma „Kamienioplastyka” z Łodzi. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Fundację BGK w Warszawie, Fundację Miasto-Państwo w Płocku oraz przez Komitet Społeczny ze zbiórki publicznej.

W części nieoficjalnej uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać koncertu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego.

Sponsorem i partnerem odsłonięcia pomnika jest Orlen.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}