W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste wręczenie potwierdzeń obywatelstwa polskiego

22.02.2022

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, we wtorek 22 lutego br., wręczył 21 rodzinom repatriantów potwierdzenia obywatelstwa polskiego. Wydarzenie odbyło się w Domu Polonii w Pułtusku. Udział wzięli m.in.: Wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Repatriacji Bartosz Grodecki, Wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański oraz Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel.

Uroczyste wręczenie potwierdzeń obywatelstwa polskiego

Uroczystość rozpoczął przywitaniem gości Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel. Następnie Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył 21 rodzinom repatriantów potwierdzenia obywatelstwa polskiego. Ponadto odbyły się przemówienia zaproszonych gości.

– Jestem bardzo wzruszony, ponieważ jest to niezwykły moment, dla Państwa, ale również dla mnie. Nie ma odpowiednich słów, żeby opisać tę niezwykłą sytuację, ten wzruszający moment, kiedy potomkowie, tych którzy siłą zostali zabrani z Polski, wracają tutaj, do ojczyzny. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie była to łatwa decyzja. Każda jest trochę inna, ale to wielka odwaga, że zdecydowaliście się Państwo przyjechać do Polski i pozostać tutaj z nami. Dla mnie jest wielkim zaszczytem móc wręczyć Państwu potwierdzenie, że są Państwo Polakami. Takimi samymi, jak wszyscy, którzy tu mieszkamy. Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby ten proces przyjęcia Państwa do Polski przebiegł sprawnie. Pewnie nie było to łatwe, ale dzięki wysiłkowi bardzo wielu ludzi, w tym także pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego udało się to wszystko zrobić i dzisiaj jesteśmy tutaj razem, żeby sfinalizować to wielkie dzieło – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Dom Polonii w Pułtusku do 15 listopada 2023 roku, na podstawie umowy z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Repatriacji, pełni funkcję Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów. W czasie obowiązywania umowy Ośrodek przyjął 245 osób. Obecnie w Ośrodku przebywa 122 repatriantów. W ośrodku przebywają 52 rodziny: 85 osób dorosłych oraz 37 dzieci. Repatrianci przybyli głównie z Kazachstanu, z Rosji oraz z Ukrainy.

W Ośrodku Adaptacyjnym, w Domu Polonii w Pułtusku, prowadzone są obecnie kursy języka polskiego. Dla dzieci zorganizowano w szkole zajęcia z języka polskiego. W Ośrodku prowadzone są zajęcia adaptacyjno-integracyjne, które mają na celu zapoznanie repatriantów z systemem opieki zdrowotnej, oświaty, bezpieczeństwa publicznego, polityki prorodzinnej oraz pomocy socjalnej. Po zakończeniu kursów języka polskiego repatrianci wezmą udział w zajęciach umożliwiających poznanie historii, tradycji i zwyczajów polskich oraz kursach zawodowych orgaznizowanych przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}