W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość sprowadzenia szczątków gen. Stanisława Kopańskiego oraz ppłk. Stefana Eichlera

06.12.2023

6 grudnia br., sprowadzone z Wielkiej Brytanii, doczesne szczątki generała Stanisława Kopańskiego, legendarnego obrońcy Tobruku, oraz podpułkownika Stefana Eichlera, działacza polskiej emigracji, zostały złożone w nowych miejscach pochówku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uroczystości, która miała charakter państwowy, udział wzięli: Jan Dziedziczak Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małgorzata Gosiewska, Poseł na Sejm RP oraz Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Uroczystość sprowadzenia szczątków gen. Stanisława Kopańskiego oraz ppłk. Stefana Eichlera

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od Mszy Świętej Żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie. Następnie, w asyście honorowej, trumny ze szczątkami oficerów, a także ich małżonek: Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler, przewiezione zostały na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Powązkowskiej, gdzie zostały złożone w nowych miejscach pochówku, w kwaterze C.

Prochy zasłużonych dla Polski gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera sprowadzone zostały z Londynu, gdzie spoczywały dotąd na cmentarzach Northwood i Morden Cemetery. 3 grudnia w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się uroczystość pożegnalna. W uroczystości uczestniczyli: Ambasador RP w Wielkiej Brytanii, członkowie rodzin oficerów oraz przedstawiciele Polonii.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ambasadą RP w Londynie.

 

Stanisław Kopański urodził się w Petersburgu w 1895 r. W operacji wileńskiej w 1919 r. stracił oko, stąd jego przydomek „Jednooki”. W 1920 r. uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1923 r. uzyskał tytuł inżyniera dróg i mostów. W latach 1927-1929 studiował w École Supérieure de Guerre w Paryżu. Po inwazji sowieckiej, we wrześniu 1939 r., ewakuował się do Rumunii. Na początku kwietnia 1940 r. został dowódcą Brygady Strzelców Karpackich w Syrii. Dowodził obroną Tobruku. Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Zmarł w Londynie w 1976 r.

 

Stefan Eichler urodził się w 1892 r. w Sosnowcu. Był członkiem Związku Strzeleckiego, a następnie walczył w Legionach Polskich. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Sowietów. Po wybuchu wojny III Rzeszy z ZSRR i zawarciu układu Sikorski-Majski, wstąpił do armii generała Andersa. W latach powojennych udzielał się politycznie wśród polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1980 r.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}