W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość upamiętniająca wyzwolenie obozu koncentracyjnego „Gęsiówka"

05.08.2024

80 lat temu Harcerski Batalion „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej wyzwolił obóz koncentracyjny i uwolnił osadzonych w nim 348 więźniów. Na skwerze przy ul. Anielewicza i Okopowej, przed tablicą upamiętniającą akcję kwiaty złożył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Uroczystość upamiętniająca wyzwolenie obozu koncentracyjnego „Gęsiówka"

Uroczystości odbyły się w miejscu upamiętnienia akcji oraz oswobodzonych więźniów, w którym usytuowano kamienne bloki, na których umieszczone zostały tablice pamiątkowe przeniesione z budynku przy ul. Anielewicza 34. Miejsce to znajduje się w pobliżu lokalizacji niemieckiego bunkra, strzegącego terenu obozu. Obóz „Gęsiówka” został wyzwolony przez oddziały powstańcze AK.

„Gęsiówka” wzięła swą nazwę od położenia przy zbiegu ul. Gęsiej (obecnie ul. Anielewicza) i Zamenhofa. W połowie 1943 r. na terenie byłego getta Niemcy utworzyli tu obóz koncentracyjny – KL Warschau. 19 lipca 1943 r. przybyła pierwsza grupa osadzonych – 300 Niemców, więźniów politycznych i kryminalnych z obozu w Buchenwaldzie, którzy mieli pełnić rolę nadzorców (kapo). Od 31 sierpnia do 27 listopada 1943 r. do ruin getta trafiły cztery transporty Żydów z Auschwitz-Birkenau, łącznie 3 683 osób. Na początku 1944 r., przybyła największa wówczas grupa narodowościowa około 3 tys. Żydów węgierskich. 5 sierpnia 1944 r. Harcerski Batalion „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej w ataku, przy użyciu m.in. zdobycznego niemieckiego czołgu, wyzwolił obóz i uwolnił osadzonych w nim 348 więźniów – obywateli różnych krajów Europy, w tym Żydów. Wielu z nich walczyło i poległo w Powstaniu Warszawskim.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}