Uroczystość „Upamiętnienia Dobrych Maharadżów” w ramach obchodów w Polsce 75-lecia niepodległości Indii
05.07.2022
5 lipca br. w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie miała miejsce uroczystość „Upamiętnienia Dobrych Maharadżów”, zorganizowana przez Ambasadę Indii, w ramach obchodów w Polsce 75-lecia niepodległości republiki indyjskiej. W wydarzeniu uczestniczyli: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick.
Uroczystość poświęcona była pamięci dawnych indyjskich rodzin książęcych, które w 1942 r. okazały wielkie serce osieroconym polskim dzieciom, uratowanym z ówczesnego Związku Radzieckiego i stworzyły dla nich nowy dom w Indiach – tworząc miejsca pobytu w Balachadi i Valivade.
Podczas uroczystości: słowo wstępne wygłosiła Ambasador Nagma Mohamed Mallick, następnie: swoimi wspomnieniami podzielili się: Jan Chendyński, przebywający w Kolhapur w latach 1942-1948 oraz Wiesław Stypuła, mieszkaniec Balachadi. Głos zabrali także: Vinay Sahasrabuddhe, Przewodniczący Indyjskiej Rady ds. Stosunków Kulturalnych, oraz Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki. Spotkanie zostało uświetnione koncertem w wykonaniu uczniów Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Janusza Korczaka w Warszawie
– Dziś lepiej niż kiedykolwiek przypominamy sobie w Polsce, czym jest wojna i uchodźstwo. Jako naród zdajemy egzamin z solidarności. 80 lat temu mieszkańcy Indii także zdali ten egzamin. Dziś dziękujemy za ten akt solidarności z tysiącami polskich kobiet i dzieci uciekających z „nieludzkiej ziemi” – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Polska i Indie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1954 r. Stosunki konsularne zostały nawiązane w 1933 r. z chwilą otwarcia Konsulatu Generalnego RP w Bombaju (obecnie: Mumbaj). W ramach działalności na arenie międzynarodowej, oba kraje współpracowały w komisjach międzypaństwowych w Wietnamie, Laosie, Kambodży, a także na Półwyspie Koreańskim oraz na forum ONZ.
Zdjęcia: Ambasada Indii w Polsce