W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli

05.08.2024

Pamięć o 50 tys. mieszkańców Woli, którzy zginęli z rąk okupanta w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, uczono podczas uroczystości przy Skwerze Pamięci. Wieniec przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli złożył Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyzn

Obchody 80. rocznicy Rzezi Woli rozpoczęły się uroczystym apelem na Skwerze Pamięci, przy rozwidleniu ulicy Leszno i al. Solidarności. Następnie przed znajdującym się na skwerze pomnikiem złożono wieńce ku czci pomordowanych.

W ramach obchodów mieszkańcy miasta wzięli udział w Marszu Pamięci i w uroczystym przejściu ulicami al. Solidarności, Wolską i Redutową. Wydarzenie zakończyło się zapaleniem zniczy w Parku Powstańców Warszawy nieopodal pomnika Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Rzezi Woli dokonano na rozkaz Adolfa Hitlera, który nakazał zburzenie Warszawy i wymordowanie jej wszystkich mieszkańców. Pomnik Ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 r. w ramach obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Monument usytuowany jest pomiędzy ulicami al. Solidarności i Leszno w miejscu, gdzie stały kamienice, których mieszkańcy doświadczyli mordu w masowych egzekucjach. Podczas bestialskiej akcji okupanta Warszawiacy tracili także życie w swoich domach, żywcem podpalani lub rozstrzeliwani. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}