W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia Złotego Krzyża Zasługi

09.12.2021

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, 8 grudnia br., Wicewojewoda Artur Standowicz wręczył Złoty Krzyż Zasługi Księdzu Kanonikowi Stanisławowi Drągowi. Po uroczystości odbyła się wystawa prac artystycznych autorstwa odznaczonego.

Uroczystość wręczenia Złotego Krzyża Zasługi Księdzu Kanonikowi Stanisławowi Drągowi

Po oficjalnej uroczystości można było obejrzeć kilkadziesiąt prac artystycznych, autorstwa księdza Stanisława Drąga m.in. ikony, pejzaże, obrazy olejne oraz szkice ołówkiem i węglem, o tematyce sakralnej, przyrodniczej i patriotycznej.

Ksiądz Kanonik Stanisław Drąg jest emerytowanym duchownym Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Urodził się 1 września 1941 roku w Kałkowie pod Radomiem. Ukończył liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1966 roku po ukończeniu Seminarium Duchownego w Sandomierzu przyjął święcenia kapłańskie. W 1968 roku podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiował teologię i historię sztuki ze specjalizacją Konserwator Zabytków. Jest artystą malarzem. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Należy do Związku Piłsudczyków RP, w stopniu pułkownika  - Jest kapelanem ZP. Od 53 lat zajmuje się ikonopisarstwem oraz innymi gatunkami malarstwa artystycznego.

Przez dziesięć lat był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Od 1982  r. był proboszczem i organizatorem parafii oraz budowniczym kościoła pw. św. Królowej Jadwigi w Radomiu. W 2004 roku mianowany proboszczem w Grabowie nad Pilicą. Od 2016 roku jest na emeryturze kościelnej.

Ksiądz Stanisław Drąg jest wychowawcą kilku pokoleń młodzieży w Radomiu i Grabowie. Przygodę z malarstwem rozpoczął jeszcze w dzieciństwie. Umiejętności artystyczne rozwijał pod okiem wielu mistrzów sztuki. Jego artystyczną i duchową pasją jest Ikonopisarstwo. Ksiądz Stanisław Drąg przez ponad pół wieku (do 2020 r.) wykonał ponad 1894 Ikony, i co najmniej drugie tyle obrazów i szkiców w różnych technikach artystycznych. Do wykonania 1200-setnej Ikony, swoje prace numerował i opisywał. Równie chętnie jak Ikony maluje portrety i pejzaże. Stworzył cykl prac poświęcony czterem porom roku. W dorobku artystycznym posiada obrazy poświęcone przyrodzie i naturze. Tematem wielu jego prac są postacie i dynamiczne sceny z  Powstania Styczniowego. Ważnym tematem jego artystycznej twórczości jest osoba Jana Pawła II. Namalował 73 portrety papieża. Wiele obrazów księdza Stanisława Drąga zdobi eksponowane miejsca w kościołach, seminariach, domach zakonnych i prywatnych domach. Kilkaset prac znalazło swoich odbiorców zagranicą we Włoszech i Hiszpanii. Prace księdza Stanisława Drąga prezentowane są na cyklicznych wystawach w instytucjach kultury, głównie południowego Mazowsza, a także części miejscowości województwa łódzkiego i  świętokrzyskiego. Przez ponad pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zorganizował 140 wystaw. Wydarzenia artystyczne z jego udziałem relacjonują lokalne i regionalne media. Swój talent artystyczny wykorzystuje również w aktywności pedagogicznej.  - W szkole w Grabowie oraz w Seminarium Duchownym w Radomiu prowadził "Szkołę pisania Ikon". W ramach programu „Terapia przez kulturę i sztukę” prowadził zajęcia z niepełnosprawnymi dziećmi w Warce. Aktualnie pod jego kierunkiem pisania Ikon uczy się czternaście pań z Klubu Seniora w  Radomiu.

Ksiądz Stanisław Drąg wykształcił kilku uczniów ikonopisarstwa. Organizował koncerty muzyki poważnej z udziałem orkiestry i solistów. Nadal jest aktywny artystycznie i dużo tworzy.  Z duchowych, społecznych i patriotycznych inspiracji stworzył kilka tematycznych wystaw, są to m.in. „Oblicze Boga”; "Kolorami Pisane Imię Boga"; „Piękna Nasza Polska Cała"; „Deski Do Nieba”; „Powstanie Styczniowe – Powstanie Serc i Miłości” oraz "Jesień Życia". Prace ks. Stanisława Drąga nie są kopiami - Autor odsłania w nich swoją osobowość i  fascynację wiarą, kulturą i historią Polski oraz patriotyzmem. Pokazuje ludzi zanurzonych w  historii. W pracach ukazuje swoją wrażliwość na piękno przyrody i krajobrazu oraz zabytkowej architektury. W 2006 roku ukazała się jego książka pod tytułem „Kolorami Pisane Imię Boga”. Sakralną twórczość artystyczną (tworzenie Ikon) nazywa wieczorną modlitwą desek.  Jego prace prezentowano m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,  Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu, Muzeum Regionalnym w Kozienicach, Zamku Książ w Wałbrzychu, Zamku LIW  w Liwie, Seminarium Duchownym w Sandomierzu i Radomiu oraz kościołach i ośrodkach kultury w gminach na terenie diecezji radomskiej. Obecnie wystawę prac ks. Stanisława Drąga poświęcą Powstaniu Styczniowemu można obejrzeć w podziemiach Kościoła Garnizonowego w  Radomiu – Młodzież szkolna zwiedzą tę wystawę w ramach lekcji historii, w których uczestniczy autor.  Stała ekspozycja jego twórczości mieści się w prywatnym Muzeum Rzemiosła w Radomiu, przy Placu Konstytucji 3 Maja. Za swoją artystyczną i społeczną działalność ks. Stanisław Drąg był wielokrotnie nagradzany.  W 2009 roku otrzymał medal „Pro Memoria”.  W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z kapitułą  Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera przyznał mu wyróżnienie – medal oraz  nagrodę finansową.  Mimo zaawansowanego wieku (80 lat) ks. Stanisław Drąg pomaga w duszpasterstwie wojskowym w Kościele Garnizonowym w Radomiu. Jest uczestnikiem wielu uroczystości i wydarzeń religijno-patriotycznych. Kultywuje tradycje narodowe. Czci polskich bohaterów i tradycje oręża polskiego. Jest zafascynowany umiłowaniem Ojczyzny przez Powstańców Styczniowych, dlatego tej tematyce poświęcił wiele prac artystycznych i  wystaw. Ksiądz Stanisław Drąg propaguje wartości społeczne. Jego wkład w rozwój wrażliwości artystycznej, kulturalnej, społecznej, historycznej i patriotycznej mieszkańców południowego Mazowsza jest niekwestionowany. Jego prace przesączone są wiarą w Boga, miłością do Ojczyzny, szacunkiem do ludzi oraz zachwytem nad pięknem przyrody i  architektury. Poprzez swoją twórczość artystyczną aktywizuje tkankę społeczną i umacnia więzi międzypokoleniowe. Twórczość księdza Stanisława Drąga cechuje się wysokimi walorami artystycznymi, a on sam należy do grona kilku największych twórców Ikon w Polsce.

Ksiądz Stanisław Drąg otrzymał następujące medale i odznaczenia:

- 2021 - Złoty Krzyż Zasługi

- 2021 - „Medal Herbowy Prezydenta Miasta Radomia Za Zasługi Dla Miasta Radomia” z  okazji wykonania przez ks. Stanisława Drąga dwutysięcznej Ikony

- 2020 - „Kawalerski Order Świętego Stanisława” – nr 4411/2020

- 2019 - Wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę i Medal im. Z.Glogera

- 2019/2020 - „Medal 100-lecia Bitwy Warszawskiej”- 2019/2020 nadał Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków RP

- 2019 - Akt mianowania na podpułkownika Związku Piłsudczyków RP – nr 02/01/2019

- 2018 - „Medal W Służbie Bogu I Ojczyźnie” – nr 1602/CD/2018 nadał Biskup Ordynariatu Polowego WP

- 2009 - Medal „Pro Memoria”

- 1990 - Odznaczony za „Zasługi Dla Województwa Radomskiego” – nr 14126  / 1990

-  i inne odznaczenia i nagrody trudne do udokumentowania z powodu dużej rozpiętości czasowej

Złoty Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. i nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Złoty Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie:

I stopień Złoty Krzyż Zasługi,
II stopień Srebrny Krzyż Zasługi,
III stopień Brązowy Krzyż Zasługi.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}