W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustalenie poziomu potrzeby wsparcia – usprawniamy obsługę wniosków

13.01.2025

Wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością. Aby przyspieszyć prace przy rozpatrywaniu wniosków o poziom potrzeby wsparcia, utworzyliśmy filie w trzech delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: Płocku, Radomiu i Ostrołęce. Już odbywają się tam posiedzenia składów ustalających poziom potrzeby wsparcia. Wkrótce będzie można też w tych filiach składać wnioski. Dzięki pozyskaniu funduszy zatrudnimy więcej osób i ułatwimy bezpośredni kontakt osobom z niepełnosprawnością.

Ustalenie poziomu potrzeby wsparcia – usprawniamy obsługę wniosków

Dotychczas wszystkie wnioski przyjmowane były osobiście w Warszawie i w powiatowych miejskich zespołach skąd trafiały do Warszawy. Była też możliwość wysyłania ich pocztą tradycyjną i elektroniczną. Rozpatrywanie wniosków też odbywało się w Warszawie lub, co zdarzało się często, w miejscu stałego pobytu osoby z niepełnosprawnością. Teraz zwiększone środki pozwolą na zatrudnienie 20 nowych pracowników, którzy będą obsługiwać wnioski w Warszawie i delegaturach. To ważne zmiany, które w istotny sposób wpłyną na poprawę obsługi osób z niepełnosprawnością. A to jest jednym z głównych celów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na ten rok.

40 tysięcy wniosków

Mija rok od wprowadzenia świadczenia wspierającego, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W województwie mazowieckim w ubiegłym roku złożono ponad 40 tys. wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski rozpatruje Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który działa w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Decyzja Zespołu jest niezbędna do otrzymania świadczenia pieniężnego, które wypłaca ZUS. Dotąd (stan na 3 stycznia 2025 r.) rozpatrzono ok. 17,5 tys. wniosków. Aby przyspieszyć ten proces oraz ułatwić kontakt z Wojewódzkim Zespołem podejmowaliśmy szereg działań jeszcze w ubiegłym roku, teraz robimy kolejne kroki.

Urząd bliżej

Miejsca bezpośredniej obsługi w Płocku, Radomiu i Ostrołęce pozwolą osobom z niepełnosprawnościami na łatwiejszy dostęp do urzędu. Począwszy od złożenia wniosku po osobisty kontakt z członkami zespołu dokonującego oceny potrzeby wsparcia. Dotychczas 70 procent osób z niepełnosprawnościami wnioskowało o ocenę bezpośrednią w miejscu zamieszkania. To wiązało się z koniecznością dojazdu zespołu, co było czasochłonne i wpływało na wydłużenie całego procesu. Teraz więcej osób będzie mogło stawić się osobiście, bo będzie bliżej ich miejsca zamieszkania.

Istotną informacją jest także to, że w całym województwie pracuje 150 specjalistów, którzy dokonują oceny potrzeby wsparcia. To liczba, którą w ciągu roku sukcesywnie zwiększaliśmy, bo od liczby specjalistów i ich pracy zależy przebieg procesu oraz szybkość wydania decyzji. Z uwagi na dużą liczbę wniosków posiedzenia składów oceniających odbywają się od rana do wieczora przez 6 dni w tygodniu.

{"register":{"columns":[]}}