„W hołdzie ofiarom komunistycznych zbrodni” – 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
13.12.2022
We wtorek, 13 grudnia br., w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbyły się oficjalne uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
- 41 lat temu komunistyczne władze postanowiły zdusić w zarodku rodzącą się w Polsce wolność. Czołgi oraz żołnierze na ulicach, aresztowania tysięcy patriotów, pacyfikacja strajków oraz śmierć wielu obywateli – to wszystko już zawsze będzie nam się kojarzyć ze stanem wojennym, będącym pogwałceniem prawa i przede wszystkim godności ludzkiej. Tym, którzy wprowadzili stan wojenny, nie udało się ostatecznie zdławić hartu ducha oraz złamać woli Polaków. Mimo tych tragicznych wydarzeń nadzieja na wolną Polskę przetrwała w sercach, dając siłę do działania w kolejnych latach. Pamiętamy i będziemy pamiętać o Ofiarach stanu wojennego – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
W ramach obchodów odprawiona została msza święta, celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza, w intencji ofiar stanu wojennego, więzionych i pokrzywdzonych w latach 1981–1989, jak również odbyła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed Murem pamięci „Zginęli za wolną Polskę 1981–1989”. Następnie zostały wręczone Krzyże Wolności i Solidarności, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osobom zasłużonym w walce o prawa i swobody obywatelskie, internowanym oraz prowadzącym zagrożoną represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności. Rocznicowe obchody zakończyły się koncertem w hołdzie ofiarom stanu wojennego „Biało-czerwona wolność”.
W uroczystych obchodach wzięli udział również: Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej; Piotr Duda, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Filip Musiał, Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
13 grudnia 1981 r. Rada Państwa, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, niezgodnie z obowiązującą Konstytucją, wprowadziła na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – stan wojenny. W czasie stanu wojennego internowano ponad 10 tys. członków opozycji demokratycznej – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, natomiast około czterdzieści osób podniosło śmierć.