W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicewojewoda Mazowiecki wręczył Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości

17.11.2022

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości Edwardowi Edmundowi Wierzbowskiemu za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego. Uroczystość odbyła się 17 listopada br. w Warszawie.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn

Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.

Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczony został Pan Edward Edmund Wierzbowski.

Pan Edward Wierzbowski w listopadzie 1942 r. wstąpił ochotniczo do konspiracyjnej Armii Krajowej w Obwodzie Zambrów, dowodzonym przez Kazimierza Malinowskiego ps. "Kalina”. Po zaprzysiężeniu w obecności plut. Edwarda Zarębę „Daniela” i Mieczysława Szulca „Janka”, został skierowany do plutonu pod dowództwem Franciszka Selerowskiego ps. „Szarak" (1. kompania 71 pp AK) działającego na terenie Obwodu Zambrowskiego AK (Okręg Białystok). Po zaprzysiężeniu przyjął pseudonim „Wicher”. Pełnił funkcję wywiadowcy i łącznika. Zajmował się zbieraniem informacji wywiadowczych o liczbie oraz przemieszczaniu się jednostek wojsk niemieckich. Redagował biuletyn informacyjny Obwodu Zambrowskiego AK Okręgu Białystok, do którego uzyskiwał informacje z nasłuchu radia Londyn. Działając jako wywiadowca, przekazywał swoim przełożonym oraz dowódcy Obwodu materiały dotyczące pobliskich koszar. W lipcu 1943 r., zagrożony aresztowaniem przez gestapo, po  zabraniu z domu sprzętu i usunięciu obciążających go materiałów, był zmuszony do ukrywania się. Działalność w AK zakończył z końcem lipca 1944 r., po wkroczeniu na Podlasie wojsk sowieckich. We wrześniu 1945 r. Edward Wierzbowski podjął studia wyższe na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów, od lipca 1950 r. do czerwca 1979 r., pracował w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Warszawie na stanowiskach kierowniczych. W okresie pracy zawodowej udzielał się społecznie. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Robotniczej. Za prace zawodową i społeczną został odznaczony m. in. w 1964 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz w 1973 r. Złotym Krzyżem Zasługi. W okresie PRL był bezpartyjny.

Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

Order Krzyża Niepodległości dzieli się na dwie klasy:

klasa I - Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości,

klasa II - Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.

Order Krzyża Niepodległości może być nadany:

1) Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości - osobom, które walczyły z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność Ojczyzny z niezwykłym poświęceniem lub walką tą kierowały,

2) Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości - osobom, które przez znaczący czas lub w sytuacji skrajnego zagrożenia broniły niepodległości i suwerenności Ojczyzny, walczyły o jej odzyskanie lub podtrzymywały funkcjonowanie instytucji i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}