Wicewojewoda Mazowiecki wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości
26.08.2022
W Muzeum Narodowym w Warszawie, 26 sierpnia br., odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczył Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski. Odznaczenia przyznano łącznie 11 osobom.
- Gratuluję Państwu wyróżnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości. Wszyscy z Państwa zasłużyli na to wyróżnienie, ponieważ przyczynili się Państwo do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości oraz kulturowej tożsamości Rzeczypospolitej. Już Józef Piłsudski powiedział, że kto nie szanuje swojej przeszłości ten nie może oczekiwać szacunku w stosunku do teraźniejszości, czy przyszłości. Dlatego warto walczyć o Polskę, żeby budować i wzmacniać swoją tożsamość. Nie wolno być nijakim, ponieważ to do niczego nie prowadzi. Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu dziękuję za to, że dajecie dobry przykład młodym ludziom. Bez takich ludzi jak Państwo nie byłoby wolnej Polski – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Za zasługi dla Niepodległej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowani zostali:
Waldemar Józef Deluga
Hubert Rafał Kiersnowski
Marek Janusz Kowalski
Wojciech Krajewski
Marian Kula
Andrzej Piotrkowicz
Leszek Stanisław Pszczółkowski
Leszek Teofil Skowroński
Bernard Tyszka
Stanisław Jan Wójcik
Elżbieta Matylda Zawistowska
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.
Odznaczenie otrzymują osoby zasłużone:
- w budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej,
- w rozwoju nauki,
- w rozsławianiu dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę,
- w rozwoju społecznym i umacnianiu więzi z Polakami za granicą,
- w budowaniu dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.