Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia osobom zasłużonym
20.05.2022
20 maja br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Złote i Srebrne Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczył, w imieniu Prezydenta RP, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Łącznie zostało przyznanych 21 odznaczeń.
Pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został:
- Pan Stanisław Pałac – odznaczenie odebrała wnuczka Pani Magdalena Pałac–Afana
Pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został:
- Pan Paweł Kaczanowski – odznaczenie odebrał syn Pan Tomasz Kaczanowski
Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczona została:
- Pani Anna Kaszyńska – order odebrał wnuk Pan Piotr Szuliński
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej oznaczony został
- Pan Stanisław Kruciński
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
- Pan Jan Kowalczyk - Order odebrał wnuk Pan Antoni Kowalczyk
- Pan Mieczysław Koralewicz
- Pani Felicja Melon
- Pani Jadwiga Miłkowska
- Pan Ryszard Nowaczewski
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
- Pan Antoni Frąckiewicz
- Pani Danuta Stachyra
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
- Pan Manuel Ferreras-Tascón
- Pan Janusz Gołuchowski
- Pan Józef Grabowski
- Pan Alfred Kabata
- Pan Adrian Smyczyński
- Pan Dariusz Szańkowski
- Pan Julian Szmyd - Medal odebrał Pan Marcin Grabowski
- Pani Justyna Wyłudek
- Pan Henryk Michał Zając
- Pan Rafał Zgorzelski
Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków,
a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony ustawą z 16 października 1992 r. zastąpił istniejący od 1974 r. Order Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.