Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe i resortowe
21.10.2022
Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył 26 odznaczeń państwowych i resortowych: 5 Złotych Krzyży Zasługi, 6 Srebrnych Krzyży Zasługi, 4 Brązowe Krzyże Zasługi, 9 Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się m.in. honorowi krwiodawcy, zasłużeni członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża, piloci, historycy sztuki i artyści. Uroczystość odbyła się w piątek, 21 października br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
- Jest mi niezmiernie miło, że mogę wręczyć Państwu odznaczenia państwowe i resortowe. Są wśród Państwa honorowi dawcy krwi, którzy oddają innym to co najcenniejsze, czyli swoją krew, która niejednokrotnie ratuje zdrowie i życie. Są również osoby zasłużone dla polskiej kultury, dziedzictwa narodowego, opiekujące się miejscami pamięci, pielęgnujące naszą kulturę i tradycję. Mają Państwo różny dorobek życiowy, ale tym co Państwa łączy jest działanie na rzecz dobra naszej Ojczyzny. Te medale i odznaczenia, które mam przyjemność Państwu wręczyć, są wyrazem wdzięczności za zaangażowanie i profesjonalizm – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Jolanta Helena Kobrzyńska
Mieczysław Tadeusz Książek
Mirosław Jerzy Kwieciński
Mariusz Malewicz
Krzysztof Sebastian Staśkowiak
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Wiesław Mirosław Augustyniak
Robert Andrzej Gajda
Mieczysław Kucharski
Violetta Maria Popławska
Rafał Władysław Roskowiński
Anna Stańczykowska
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Stanisław Antoniewicz
Piotr Duda
Rafał Dzbański
Paweł Grzegorz Rafałko
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
Wojciech Jan Boberski
Edmund Filimon
Lesław Maria Karst
Jarosław Tomasz Margielski
Zygmunt Mazan
Kazimierz Pogorzelski
Julita Maria Prabucka
Zbigniew Świerczyński
Witold Wroński
Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został:
Franciszek Maśluszczak
Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał:
Robert Majewski
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.