Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe
31.03.2023
31 marca br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 11 Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, 4 Medale Złote za Długoletnią Służbę i Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym przekazał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
– Chciałbym pogratulować wszystkim odznaczonym. Za każdym odznaczeniem stoi dorobek zawodowy, ale także prywatne osiągnięcia, sukcesy z różnych dziedzin. Najliczniejsza grupa dziś wyróżniana to osoby, które w okresie PRL-u walczyły o naszą wolność, niezawisłość, demokrację. W tych trudnych czasach potrafiliście Państwo powiedzieć i pokazać – po której stronie leży prawda, dobro i sprawiedliwość. Są też na tej sali osoby, które przysłużyły się kulturze. Pomimo różnic jest coś, co Państwa łączy, tym wspólnym mianownikiem jest wieloletnia, sumienna i rzetelna praca na rzecz Polski – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie) odznaczony został:
Pan Antoni Gołda (order odebrała córka: Pani Małgorzata Kiełczykowska).
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została:
Pani Anna Jadwiga Osinska.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:
Pan Tadeusz Artaniak (order odebrał syn: Pan Radosław Artaniak),
Pan Marek Boruc,
Pani Ewa Małgorzata Brykowska-Liniecka,
Pani Agnieszka Irena Kaczorowska-Budek,
Pani Bożena Jolanta Kamińska,
Pan Włodzimierz Zbigniew Kowalski,
Pani Barbara Kuczyńska.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie) odznaczony został:
Pan Stanisław Tadeusz Kuczyński (order odebrała małżonka: Pani Barbara Kuczyńska).
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:
Pan Leszek Tadeusz Milewski,
Pan Paweł Puszkarski,
Pani Elżbieta Stanisława Zalewska (order odebrał syn: Pan Wojciech Zalewski).
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została:
Pani Anna Rzymyszkiewicz.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Pani Anna Irena Kazimierska,
Pan Jan Kwil,
Pan Mirosław Łukasiewicz,
Pani Joanna Szczygielska.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczony został:
Pan Henryk Goździk.
Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal za Długoletnią Służbę ustanowiony został w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie: I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę, II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony w 2018 r. Jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.