Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe
12.05.2023
Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył 23 odznaczenia państwowe: 1 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 4 Złote Krzyże Zasługi, 6 Srebrnych Krzyży Zasługi, 4 Brązowe Krzyże Zasługi, 3 Medale Złote za Długoletnią Służbę, 1 Krzyż Zesłańców Sybiru, 2 Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, 1 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 1 Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Uroczystość odbyła się 12 maja br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
- Są wśród Państwa osoby, które przez dziesiątki lat wykonywały sumiennie swoje obowiązki realizując się zawodowo i pozazawodowo w różnych dziedzinach. Osoby, które pracowały na rzecz kultury, dziennikarstwa, w administracji rządowej, samorządowej, które starają się upamiętniać nasz dorobek historyczny, kulturowy, opiekują się miejscami pamięci. Wszystkich Państwa łączy to, że przez lata sumiennie pracowali Państwo na rzecz naszej ojczyzny; to piękne, prospołeczne i propatriotyczne postawy. Za to wszystko serdecznie Państwu dziękuję – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został:
- Marek Stefan Królak.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
- Mateusz Deluga - pośmiertnie (odznaczenie odebrali rodzice: Anna i Marek Deluga).
- Piotr Czajkowski,
- Jadwiga Mędelewska,
- Ryszard Miaśkiewicz.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
- Jarosław Chojnacki,
- Jacek Firlej,
- Anna Gaworska,
- Jolanta Wiktoria Podlińska-Matysiak,
- Jan Przywoźny,
- Dorota Agata Wągrocka-Roczniak.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
- Paweł Piotr Krzewina,
- Tomasz Luśnia,
- Piotr Narloch,
- Konrad Szymański.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
- Genowefa Jaworska,
- Zofia Ruszczyk,
- Alicja Jadwiga Sulej.
Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczony został:
- Antoni Bielewicz.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
- Filip Piotr Chrzanowski,
- Ryszard Mieczysław Wagner.
Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został:
- Wojciech Prus-Wiśniowski.
Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” odznaczony został:
- Marcin Zarzecki.
Polska może być dumna ze swoich obywateli! Gratulujemy wszystkim odznaczonym.
Order Odznaczenia Polski, ustanowiony w 1921 r., nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie: I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę, II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.
Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony w 2003 r., jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia” to jednostopniowe resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez Ministra Zdrowia. Odznaka ustanowiona została po raz pierwszy uchwałą Rady Ministrów w dniu 5 marca 1986 roku (M.P. z 1986 r. nr 8, poz. 55). Uchwała ta utraciła moc obowiązującą z dniem 1 lipca 2000 r. na podstawie art. 74 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej. Ponowne ustanowienie odznaki nastąpiło uchwałą Rady Ministrów 23 grudnia 2003 (Dz.U. z 2004 r. nr 1, poz. 1), przy czym zastąpiła ona tym razem także dawną Odznakę honorową „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.