Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe
02.09.2022
2 września br. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wręczył 23 odznaczenia państwowe. Uroczystość odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
- To dla mnie zaszczyt, że mogę wręczyć Państwu odznaczenia państwowe w imieniu Pana Prezydenta. Korzystając z tej okazji chciałbym Państwu bardzo serdecznie podziękować za Państwa działalność, poświęcenie i zaangażowanie, bez których nie byłoby Polski jaką znamy. Mam nadzieję, że Państwa postawa będzie przykładem do naśladowania dla młodego pokolenia. Państwa działania najlepiej pokazują, że warto pomagać drugiemu człowiekowi i działać dla dobra naszego kraju – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Po wspólnym wysłuchaniu hymnu państwowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został:
Pan Ryszard Józef Olechnowicz
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:
Pan Paweł Bogacki
Pan Wojciech Tadeusz Cygański
Pani Danuta Teresa Radzanowska
Pan Tadeusz Stanisław Studnicki
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Ks. Daniel Brzeziński
Pan Jerzy Bolesław Dawyniak
Pan Stanisław Maćkowiak
Pan Jacek Juliusz Pikiewicz
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Pan Jerzy Nowak
Pan Lesław Nowakowski
Pani Ludmiła Terlecka
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Pan Piotr Mirosław Grzywiński
Pan Artur Krzysztof Lis
Pan Witold Nowakowski
Pan Tomasz Piekarski
Pan Wiesław Aleksander Rychter
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
Pan Zenon Witold Barejko
Pan Krzysztof Robert Górski
Pan Eugeniusz Mieczysław Kuś - odznaczenie odebrała małżonka Bożenna Kmiecik
Pan Piotr Modelewski
Pan Jerzy Marek Wawrowski
Pani Krystyna Barbara Zaboklicka - odznaczenie odebrała córka Bożena Zaboklicka
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.
Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.