Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe
10.11.2022
Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wręczył 17 odznaczeń państwowych: 1 Złoty Krzyż Zasługi, 2 Złote Krzyże Zasługi, 7 Brązowych Krzyży Zasługi, 1 Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, 5 Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, 1 Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się m. in. lekarze i pielęgniarki. Uroczystość odbyła się 10 listopada br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
- Bardzo serdecznie gratuluję, że robią Państwo coś więcej na rzecz drugiego człowieka, na rzecz społeczeństwa i Polski. Chciałbym Państwu podziękować za to, że działaliście na rzecz zdrowia, demokracji, społeczeństwa, czy mieszkańców. Jestem Państwu wdzięczny, że poza pracą zawodową postanowiliście, że trzeba coś zrobić dla innych i to bezinteresownie. Dziękuję, że działaliście Państwo na rzecz Gmin, miejscowości, bo to wszystko wpływa na rozwój naszego społeczeństwa, a także naszej ojczyzny – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski
Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Złotym Krzyżem Zasługi po raz drugi odznaczony został:
Romuald Bednarski
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Ewa Bożena Golonka
Adam Kobayashi
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Marcin Błaszczyk
Teresa Ciszewska
Stanisław Marian Ćwiklak
Tadeusz Kraszewski
Katarzyna Marzena Kwaśnik
Andrzej Jan Prus
Wiesław Tkaczyk
Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczony został:
Mariusz Kosieradzki
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
ks. Czesław Banaszkiewicz
Magdalena Jęczmyk
Robert Perkowski
Wojciech Tadeusz Różycki
Marcin Szaliłow
Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości odznaczony został:
Sławomir Kajetan Karpiński
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie: I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę, II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.
Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego.