Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe
03.03.2023
3 marca br., w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył łącznie 14 odznaczeń państwowych i resortowych: 1 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, 2 Krzyże Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, 1 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1 Srebrny Krzyż Zasługi, 3 Medale Złote za Długoletnią Służbę, 3 Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, 2 Medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie oraz 1 Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego, Wicewojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został:
Pan Tomasz Witold Liese (order odebrał syn: Pan Maciej Liese).
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:
Ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki,
Pani Dorota Joanna Sierakiewicz-Sroczyńska.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został:
Pan Tomasz Ignacy Jastrzębski.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został:
Pan Adam Jacek Uszpolewicz.
Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Pani Halina Madziar,
Pani Bożena Sosnowska,
Pan Stanisław Wyszyński.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
Pan Ludwik Stanisław Dorn (order odebrała małżonka: Pani Izabela Śmieszek-Dorn),
Pan Tadeusz Jarosz,
Pan Stanisława Nachiło (order odebrał syn: Wojciech Jacek Nachiło),
Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali:
Pani Halina Szemraj i Pan Janusz Szemraj.
Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” odznaczony został:
Pan Jerzy Bąk.
Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 r., nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order ten dzieli się na 5 klas:
- klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski,
- klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
- klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie:
- I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę,
- II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,
- III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony w 2018 r. Jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.
Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej, tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.