W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta i konferencja w miejscu zakwaterowania w Nadarzynie

28.03.2022

Wojewoda Mazowiecki wraz z Marleną Maląg, Ministrem Rodziny i Polityki Społecznej, Nicolasem Schmitem, Komisarzem UE ds. miejsc pracy i praw socjalnych oraz Grzegorzem Pudą, Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej uczestniczył w briefingu prasowym w Centrum Pomocy Humanitarnej dla uchodźców Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Spotkanie odbyło się 28 marca br.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas briefingu w miejscu zakwaterowania uchodźców

„Jednym z pierwszych miejsc pomocy uciekinierom z objętej wojną Ukrainy stał się Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie. Dzisiaj ok. 5 tys. osób znajduje tutaj schronienie. Na miejscu jest zorganizowany nocleg, ale też wyżywienie. (…) Została tutaj zorganizowana profesjonalna pomoc psychologiczna i medyczna. Jest również punkt pomocy dentystycznej. To wszystko połączone nowoczesnym systemem łączności ze względu na rozległość, nawet z lądowiskiem dla helikopterów, zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne tej ogromnej liczbie ludzi. – powiedział Konstanty Radziwiłł,  Wojewoda Mazowiecki.

Ptak Warsaw Expo został w pełni przygotowany i dostosowany do potrzeb zakwaterowania uchodźców i jest największym tego typu obiektem w Polsce. Potencjał zabezpieczenia bazy noclegowej dla uchodźców to nawet 20 tys. miejsc. Zorganizowano tutaj m.in.: punkty sanitarne, sale zabaw, stołówki, punkty medyczne i punkty pomocy psychologicznej, pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz magazyny podręczne.

Kolejnym krokiem jest aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy, włączenie w polski rynek pracy ich potencjału zawodowego. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podkreślił jak ważna jest pomoc uchodźcom, w zakresie m.in. nauki języka polskiego, opieki nad dziećmi czy proponowania miejsca stałego zakwaterowania wraz z pracą.

„To miejsce, w którym dzięki ogromnemu wysiłkowi, udało się  zorganizować również miejsce przyznawania numerów pesel. Od kilku dni działa punkt, w którym rozpoczynamy oferowanie pracy tym, którzy tutaj przebywają” – powiedział Wojewoda. 

Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej zaznaczyła, że obecnie w Polsce wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski, co według ekspertów rynku pracy przekłada się na możliwość zatrudnienia kilkuset tysięcy uchodźców w różnych miejscach pracy w całej Polsce, w tym również w województwie mazowieckim. Blisko 17 tys. obywateli Ukrainy już znalazło i podjęło pracę.

Nicolas Schmit, Komisarz UE ds. miejsc pracy i praw socjalnych i zapewnił, że Europa nie pozostawi Polski samej w obliczu tak dużego wyzwania, również w wymiarze finansowym.

„Chcę gorąco pogratulować i podziękować polskiemu rządowi, Polkom i Polakom, za to, co robicie. Bowiem przyjęcie w tak godny sposób ponad 2 mln ludzi, którzy przyjechali do Polski to ogromne wyzwanie zarówno dla władz, jak i całego polskiego społeczeństwa. To zadanie spełnili państwo z nawiązką.” powiedział Nicolas Schmit, Komisarz UE ds. miejsc pracy i praw socjalnych.

- Doceniam wyrażone przez komisarza Schmita poparcie dla działań polskich władz w kontekście kryzysu uchodźczego na Ukrainie. Ważne jest dla nas wsparcie finansowe ze środków obecnej i przyszłej perspektywy finansowej UE. To bardzo ważne, aby dyskutować również o tym, w jaki sposób jesteśmy w stanie poprawić funkcjonowanie w naszym kraju tym wszystkim, którzy do nas przyjechali. – powiedział Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dla uchodźców, którzy chcieliby podjąć dalszą podróż i przemieścić się do innych miejsc w Polsce, na terenie Ptak Warsaw Expo funkcjonuje również dworzec autobusowy, z którego zorganizowanym i bezpłatnym transportem część osób wyrusza w dalszą podróż.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}