Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia osobom zasłużonym
29.04.2022
29 kwietnia br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Złote za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Łącznie zostały przyznane 24 odznaczenia.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczone zostały:
Krystyna Certowicz – order odebrała bratanica: Małgorzata Procner,
Danuta Maria Żukowska.
Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczony został:
Florian Stanisław Skwarek – order odebrała małżonka: Marianna Skwarek.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Mieczysław Jerzy Jurecki,
Jerzy Mamcarz.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Piotr Jan Bakal,
Adam Władysław Martin,
Robert Józef Obcowski,
Andrzej Kajetan Osiński – odznaczenie odebrała córka: Katarzyna Osińska-Skotak,
Sławomir Ignacy Wierzcholski.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Michał Buczyński,
Waldemar Sikorski.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Krzysztof Kędzierski,
Barbara Klukiewicz-Matuszczak,
Piotr Artur Kowalski,
Dariusz Zbigniew Wosiura.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
Mirosław Jerzy Chojecki,
Teresa Maria Lipowska-Zaliwska,
Henryk Włodzimierz Morański,
Adam Pietrzak,
Mirosław Bogumił Prokop,
Mirosław Sobiecki,
Halina Janina Wołłowicz-Hołownia – odznaczenie odebrała córka: Grażyna Polańczyk,
Edyta Julia Żyła.
Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie: I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę, II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.