W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe i resortowe

30.09.2022

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył 21 odznaczeń państwowych i resortowych: 2 Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, 4 Złote Krzyże Zasługi, 11 Brązowych Krzyży Zasługi, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczystość odbyła się w piątek, 30 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe i resortowe

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę wręczyć Państwu medale, które są wyrazem uznania za Państwa działalność na rzecz Polski. Państwa wybitne osiągnięcia w działalności publicznej zasługują na wyrazy ogromnego szacunku. Każda z Państwa historii jest inna, ale wszystkie zasługują na uznanie i powinny być wzorem do naśladowania dla innych. Podejmowane przez Państwa działania służą nie tylko naszej Ojczyźnie, ale również obywatelom. Chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować, ponieważ bez Państwa poświęcenia i zaangażowania nie byłoby Polski i społeczeństwa jakie znamy – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:

Pani Elżbieta Renata Jakubiak

Pani Irena Węgrzyniak-Białek, Order odebrał syn Pan Tadeusz Węgrzyniak

 

Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczona została:

Pani Irena Czesława Miazga, Order odebrała córka Pani Joanna Cieślińska

 

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

Pan Wojciech Jan Boberski

Pan Jerzy Zenon Konowrocki

Pani Marta Rebzda

Pan Jacek Bronisław Stolarski

 

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

Pani Joanna Dudzińska

Pan Bogusław Jacek Dudziński

Pan Sławomir Grajkowski

Pan Tadeusz Henryk Kaźmiercza

s. Donata - Jadwiga Stanisława Kozka

Pan Patryk Łukasz Markuszewski

Pan Mirosław Matosek

Pani Danuta Myrcha

Pan Wojciech Andrzej Pestka

Pan Łukasz Daniel Strzelecki

Pan Zenon Żebrowski

 

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:

Pan Adrian Niewiadomski

Pan Stefan Tadeusz Szańkowski

 

Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał:

Pan Adam Strug

 

Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order Krzyża Niepodległości, jest kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej  tożsamości i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w  okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2022.

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}