Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe i resortowe
07.10.2022
Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wręczył 12 odznaczeń państwowych i resortowych: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, 3 Srebrne Krzyże Zasługi, 3 Brązowe Krzyże Zasługi, Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz 2 odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczystość odbyła się w piątek, 7 października br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
- Chciałbym Państwu pogratulować, że zostali Państwo docenieni za swoją pracę. Niejednokrotnie tak się zdarza, że coś robimy, działamy, a to zostaje niezauważone. Państwa zasługi, działania zostały docenione. To co Państwo zrobili w swojej pracy, dla swoich środowisk jest bardzo ważne. Chciałbym Państwu podziękować za to, że Państwo dają dobry przykład. Szczególnie młodym ludziom. Najważniejsze jest to, żebyśmy wspólnie działali na rzecz swoich środowisk i Polski. Życzę Państwu wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności. Państwu i Państwa rodzinom – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została:
Anna Szymczyk – order odebrała córka Małgorzata Szymczyk
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Karol Jerzy Kempa
Janusz Marchwiński
Marek Adam Soporek
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Arkadiusz Michalik
Adrian Bartosz Napiórkowski
Dominik Olczak
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczona została:
Danuta Zacharska
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
Zbigniew Wojciech Dziubasik
Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczona została:
Maria Pomianowska
Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali:
Barbara Paszkiewicz
Paweł Jan Twardoch
Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.