W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe i resortowe

09.12.2022

9 grudnia br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył 19 odznaczeń państwowych i resortowych: 1 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 3 Złote Krzyże Zasługi, 1 Srebrny Krzyż Zasługi, 1 Brązowy Krzyży Zasługi, 1 Medal Złoty za Długoletnią Służbę, 5 Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, 6 Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie oraz 1 Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, działacze społeczni oraz małżonkowie, którzy przeżyli wspólnie co najmniej 50 lat.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyzn

- Jedno słowo, które jest charakterystyczne dla tej uroczystości, to nie tylko gratuluję, ale przede wszystkim dziękuję. Taki medal jest rodzajem podziękowania, ale również formą zachęty. Jak to mówili starożytni - praemiando incitat, czyli nagradzanie zachęca, do jeszcze większej mobilizacji. Ta nagroda ma właśnie zachęcić każdego z Państwo do tego, żebyście dali z siebie jeszcze więcej. To jest również okazja, żeby pokazać innym, że trzeba działać, bo to będzie docenione – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, Wicewojewoda Mazowiecki przystąpił do wręczenia odznaczeń.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała:

- Pani Maria Anna Szabłowska-Szabel.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali:

- Pan Władysław Antoni Bienias,

- Pan Artur Sebastian Gniadek,

- Pan Bogusław Tadeusz Homicki.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

- Pan Tadeusz Kender.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został:

- Pan Arnold Ananicz.

Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymał:

- Pan Robert Stanisław Świerżewski

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:

- Pani Teresa Hanna Czajkowska,

- Pani Władysława Deluga,

- Pan Zbigniew Marian Majchrzak,

- Pan Wacław Feliks Skudniewski

- Pan Stefan Paweł Wyszyński,

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali:

- Pani Czesława Dmowska-Grabowiec oraz Pan Władysław Grabowiec,

- Pani Maria Skotak i Pan Hubert Skotak,

- Pani Elżbieta Zawadzka oraz Pan Ryszard Zawadzki.

Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” odznaczony został:

- Pan Janusz Zajączkowski.

Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 r., nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order ten dzieli się na 5 klas:

  • klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Dzieli się na trzy stopnie:

  • I stopień Złoty Krzyż Zasługi,
  • II stopień Srebrny Krzyż Zasługi,
  • III stopień Brązowy Krzyż Zasługi.

Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie:

  • I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę,
  • II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,
  • III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla  idei pamięci narodowej, tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}