W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe

13.09.2024

Zasłużeni mieszkańcy Mazowsza zostali uhonorowani odznaczeniami za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski, za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, działalności społecznej i charytatywnej oraz za zasługi dla Niepodległej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, łącznie 10 odznaczeń wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski wręczył: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 3 Złote Krzyże Zasługi, 2 Srebrne Krzyże Zasługi, 2 Brązowe Krzyże Zasługi oraz 2 Medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Uroczystość odbyła się 13 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

- Dzisiaj jest bardzo radosny dzień, dla Państwa, dla nas, dla mnie. Cieszę się, że miałem przyjemność wręczyć Państwu te odznaczenia w imieniu Prezydenta i Ministra za Państwa pracę, która ma znaczący wkład w naszą pamięć i dziedzictwo – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Jarosław Artur Basaj, który w czasach komunizmu był działaczem opozycji demokratycznej. W latach 1982-1984, jako współpracownik młodzieżówki Konfederacji Polski Niepodległej, kolportował niezależną podziemną prasę, ulotki i książki. Należał do Federacji Młodzieży Walczącej i Grup Oporu „Solidarni”. Współpracował także z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. Obecnie jest lekarzem gastroenterologiem.

Złote Krzyże Zasługi otrzymali:

- Dorota Masłowska, która jest polską pisarką, dramatopisarką, felietonistką, kompozytorką, piosenkarką oraz producentką muzyczną. laureatką Dwukrotna laureatka Paszportów „Polityki”. Za swoją powieść „Paw Królowej” otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Jej powieść „Inni ludzie” została nagrodzona Nagrodą im. Samuela Bogumiła Lindego. Jest autorką między innymi: „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, „Między nami dobrze jest”, „Duszy światowej”, jak również „Mam tak samo jak ty”.

- Kazimiera Piorunowska ps. „Kalina” (odznaczenie odebrała wnuczka pani Natalia Sygocka), która należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu Radom, gdzie pełniła funkcję honorowego wiceprezesa Koła Pionki. W latach 1943-1945, w czasie okupacji, należała do Batalionów Chłopskich. Z wykształcenia była ekonomistką i nauczycielką. Medal odebrała wnuczka Odznaczonej Natalia Sygocka.

- Robert Trybuch, który od ponad 30 lat jest działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest także honorowym dawcą krwi. Organizuje akcje na rzecz propagowania honorowego oddawania krwi. Pełnił funkcję Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Rejonowym PCK w Garwolinie.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali:

- Wiesława Kunicka, która jest działaczką Stowarzyszenia Amazonki. Jest to organizacja samopomocowa, niemedyczna, która służy wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. Wiceprezeska Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. W ramach swojej działalności otrzymała między innymi Honorową Odznakę „Zasłużony dla Warszawy”.

- Alina Lassota, która jest polską poetką, reżyserką, publicystką, reporterką, scenarzystką i działaczką kulturalną na Wileńszczyźnie i w Warszawie. Jest autorką między innymi „Wileńskich  preludiów” i „Bez ostatniego kadru”. Jej poezje zostały przetłumaczone m.in. na język grecki, litewski i łotewski. Pani Alina jest laureatką nagrody im. Witolda Hulewicza oraz członkinią Stowarzyszenia Literatów Polskich na Litwie.

Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali:

- Krzysztof Łukawski, który jest członkiem Fundacji „Kocham Maków” i Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów. Jako Wiceprezes Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego organizuje kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku.

- Michał Wigurski, który jest od 2014 r. Prezydentem Stowarzyszenia Lions Club Warszawa.  Do najważniejszych projektów można zaliczyć te związane ze wsparciem w okresie pandemii covid-19, pomocy osobom bezdomnym, a także dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Centra informacyjne uruchomione przez Stowarzyszenie Lions Club Warszawa udzieliły pomocy blisko 400 tys. uchodźcom.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” jest nadawany przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na podstawie art. 6b ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach. Może być przyznany osobie fizycznej, osobie prawnej i jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej.

Odznaczenie to otrzymali:

- Radosław Potrac, który jest nauczycielem historii, a także animatorem aktywności lokalnych. Otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2023. Założył Koło Turystyczne Dreptaki, przez które na przestrzeni 20 lat przewinęło się kilkanaście tysięcy osób. Jest inicjatorem utworzenia Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, gdzie pracuje jako wolontariusz. W jego codziennej pracy bardzo ważną postacią jest Janusz Korczak. Razem z uczniami opracował trasę wycieczkową śladami Janusza Korczaka w Warszawie.

- Edmund Zioła, który jest emerytowanym nauczycielem muzyki, regionalistą, twórcą folkloru, założycielem kapel ludowych. Jest autorem książki „W Cychrach Oni byli pierwsi”. Zajmował się również ratowaniem zabytków, tj. stuletniej „Stróżówki” w Ostrowcu, XIX-wiecznego żarna z wiatraka w Cychrach, przedwojennych półsarkofagów oraz tablic pamiątkowych na cmentarzu w Cychrach.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}