Wojewódzki Plan Transformacji dla województwa mazowieckiego
27.01.2022
Wojewódzki Plan Transformacji dla województwa mazowieckiego został zatwierdzony przez Ministra Zdrowia. Dokument przygotowany przez Wojewódzką Radę do spraw Potrzeb Zdrowotnych obowiązuje od 1 stycznia br. do 31 grudnia 2026 r. Opracowany został ponad podziałami, w celu lepszej dostępności służby zdrowia dla mieszkańców, w oparciu o ich potrzeby zdrowotne. Program zakłada podjęcie konkretnych działań zapewniających wysoką jakość świadczeń opieki zdrowotnej poprzez wdrażanie inwestycji, w zakresie m.in. infrastruktury.
– Wojewódzki Plan Transformacji to kompleksowy dokument, który został stworzony w oparciu o analizę demograficzną województwa oraz aktualne potrzeby wynikające z obecnej sytuacji w ochronie zdrowia na Mazowszu. Opracowany dokument jest narzędziem do prowadzenia spójnej, racjonalnej polityki zdrowotnej. To również dofinansowania z NFZ do programów zdrowotnych – dzięki którym skorzystają mieszkańcy województwa. – powiedział Wojewoda Mazowiecki.
Celem Wojewódzkiego Planu Transformacji jest wzmocnienie zasobów w zakresie m.in.: infrastruktury, kadry medycznej i sprzętu oraz procesów ochrony zdrowia, uwzględniających potrzeby zdrowotne mieszkańców województwa mazowieckiego, a także poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych na świadczenia opieki zdrowotnej i na inwestycje w sektorze ochrony zdrowia na poziomie wojewódzkim.
Zgodnie z przyjętym dokumentem wydano rekomendacje dotyczące działań związanych m.in. z:
czynnikami ryzyka i profilaktyki tj. m.in.:
- promocja działań edukacyjnych i profilaktycznych, w zakresie m.in. problemów zdrowotnych chorób najbardziej obciążających populację w regionie tj. m.in.: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, czy wysokie BMI, odżywianie i inne czynniki związane ze stylem życia,
- promocja działań dotyczących akcji informacyjno-edukacyjnych w powiatach o najniższej zgłaszalności na badania profilaktyczne w zakresie m.in.: cytologii, mammografii i jelita grubego.
podstawową opieką zdrowotną (POZ) tj. m.in.:
- Prowadzenie kampanii informacyjnych nt. dostępności Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej oraz zakresu świadczeń możliwych do uzyskania,
- modernizacja i rozbudowa istniejącej oraz budowa nowej infrastruktury POZ.
ambulatoryjną opieką specjalistyczną tj. m.in.:
- Utworzenie poradni onkologicznych i chirurgii onkologicznej oraz poradni położniczo-ginekologicznych na terenie gmin wiejskich, w których aktualnie nie funkcjonują,
- utworzenie pracowni endoskopowych przewodu pokarmowego w powiatach, w których aktualnie brak jest pracowni,
- utworzenie nowych pracowni rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej.
leczeniem szpitalnym tj. m.in.:
- Modernizacja i rozbudowa istniejącej oraz budowa nowej infrastruktury,
- zwiększenie dostępności do leczenia stacjonarnego.
opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnieniem tj. m.in.:
- Zwiększenie bazy ośrodków opieki ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej oraz poradni i oddziałów dziennych leczenia uzależnień w mniejszych ośrodkach administracyjnych województwa,
- opracowanie programu pozwalającego na wczesne postawienie diagnozy u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym.
rehabilitacją medyczną tj. m.in.:
- Zwiększenie liczby zakładów/pracowni fizjoterapeutycznych pracowni rehabilitacyjnych,
- zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie m.in.: rehabilitacji domowej, pulmonologicznej i kardiologicznej.
opieki długoterminowej tj. m.in.:
- Utworzenie dodatkowych ośrodków stacjonarnej opieki długoterminowej ze szczególnym uwzględnieniem powiatów w których brak jest zabezpieczenia.
opieki paliatywnej i hospicyjnej tj. m.in.:
- Zwiększenie liczby podmiotów leczniczych oferujących świadczenia stacjonarne oraz domowe.
państwowego ratownictwa medycznego tj. m.in.:
- Dostosowywanie liczby ZRM do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.
Przygotowany dokument opracowany został w oparciu o „Mapy potrzeb zdrowotnych Mapa potrzeb zdrowotnych na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r., Krajowy Plan Transformacji na lata 2022-2026 współfinansowany przez Unię Europejską z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Zdrowa Przyszłość. Ramy Strategiczne Rozwoju Systemu Ochrony Zdrowia na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 r.