W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzki Plan Transformacji dla województwa mazowieckiego

27.01.2022

Wojewódzki Plan Transformacji dla województwa mazowieckiego został zatwierdzony przez Ministra Zdrowia. Dokument przygotowany przez Wojewódzką Radę do spraw Potrzeb Zdrowotnych obowiązuje od 1 stycznia br. do 31 grudnia 2026 r. Opracowany został ponad podziałami, w celu lepszej dostępności służby zdrowia dla mieszkańców, w oparciu o ich potrzeby zdrowotne. Program zakłada podjęcie konkretnych działań zapewniających wysoką jakość świadczeń opieki zdrowotnej poprzez wdrażanie inwestycji, w zakresie m.in. infrastruktury.

Wojewódzki Plan Transformacji dla województwa mazowieckiego

– Wojewódzki Plan Transformacji to kompleksowy dokument, który został stworzony w oparciu o analizę demograficzną województwa oraz aktualne potrzeby wynikające z obecnej sytuacji w ochronie zdrowia na Mazowszu. Opracowany dokument jest narzędziem do prowadzenia spójnej, racjonalnej polityki zdrowotnej. To również dofinansowania z NFZ do programów zdrowotnych – dzięki którym skorzystają mieszkańcy województwa.powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Celem Wojewódzkiego Planu Transformacji jest wzmocnienie zasobów w zakresie m.in.: infrastruktury, kadry medycznej i sprzętu oraz procesów ochrony zdrowia, uwzględniających potrzeby zdrowotne mieszkańców województwa mazowieckiego, a także poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych na świadczenia opieki zdrowotnej i na inwestycje w sektorze ochrony zdrowia na poziomie wojewódzkim.

Zgodnie z przyjętym dokumentem wydano rekomendacje dotyczące działań związanych m.in. z:

czynnikami ryzyka i profilaktyki tj. m.in.:

  • promocja działań edukacyjnych i profilaktycznych, w zakresie m.in. problemów zdrowotnych chorób najbardziej obciążających populację w regionie tj. m.in.: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, czy wysokie BMI, odżywianie i inne czynniki związane ze stylem życia,
  • promocja działań dotyczących akcji informacyjno-edukacyjnych w powiatach o najniższej zgłaszalności na badania profilaktyczne w zakresie m.in.: cytologii, mammografii i jelita grubego. 

podstawową opieką zdrowotną (POZ) tj. m.in.:

  • Prowadzenie kampanii informacyjnych nt. dostępności Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej oraz zakresu świadczeń możliwych do uzyskania,
  • modernizacja i rozbudowa istniejącej oraz budowa nowej infrastruktury POZ.

ambulatoryjną opieką specjalistyczną tj. m.in.:

  • Utworzenie poradni onkologicznych i chirurgii onkologicznej oraz poradni położniczo-ginekologicznych na terenie gmin wiejskich, w których aktualnie nie funkcjonują,
  • utworzenie pracowni endoskopowych przewodu pokarmowego w powiatach, w których aktualnie brak jest pracowni,
  • utworzenie nowych pracowni rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej.

leczeniem szpitalnym tj. m.in.:

  • Modernizacja i rozbudowa istniejącej oraz budowa nowej infrastruktury,
  • zwiększenie dostępności do leczenia stacjonarnego.

opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnieniem tj. m.in.:

  • Zwiększenie bazy ośrodków opieki ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej oraz poradni i oddziałów dziennych leczenia uzależnień w mniejszych ośrodkach administracyjnych województwa,
  • opracowanie  programu pozwalającego na wczesne postawienie diagnozy u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym.

rehabilitacją medyczną tj. m.in.:

  • Zwiększenie liczby zakładów/pracowni fizjoterapeutycznych pracowni rehabilitacyjnych,
  • zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie m.in.: rehabilitacji domowej, pulmonologicznej i kardiologicznej.

opieki długoterminowej tj. m.in.:

  • Utworzenie dodatkowych ośrodków stacjonarnej opieki długoterminowej ze szczególnym uwzględnieniem powiatów w których brak jest zabezpieczenia.

opieki paliatywnej i hospicyjnej tj. m.in.:

  • Zwiększenie liczby podmiotów leczniczych oferujących świadczenia stacjonarne oraz domowe.

państwowego ratownictwa medycznego tj. m.in.:

  • Dostosowywanie liczby ZRM do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.

Przygotowany dokument opracowany został w oparciu o „Mapy potrzeb zdrowotnych Mapa potrzeb zdrowotnych na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r., Krajowy Plan Transformacji na lata 2022-2026 współfinansowany przez Unię Europejską z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Zdrowa Przyszłość. Ramy Strategiczne Rozwoju Systemu Ochrony Zdrowia na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 r.

{"register":{"columns":[]}}