W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wręczenie odznaczeń państwowych w Sokołowie Podlaskim

27.05.2022

27 maja br. w Sokołowie Podlaskim odbyły się uroczystości związane z wręczeniem odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowy Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal „Zasłużony w Kulturze Gloria Artis” wręczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Wręczenie odznaczeń państwowych w Sokołowie Podlaskim

Uroczystości rozpoczęto od przywitania gości oraz od wspólnego odsłuchania hymnu państwowego. Następnie Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został:

Kazimierz Soszka – kierownik kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Zespół ten od początku swojego działania przyczynia się do promowania polskiej kultury ludowej w kraju jak również na arenie międzynarodowej. Działalność przez 20 lat wiele czasu poświęcała przede wszystkim edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Kazimierz Soszka jest zaangażowany w działalność Ogniska Muzycznego, które należy do Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Funkcję dyrygenta Orkiestry Dętej OSP w Sokołowie Podlaskim pełnił przez 23 lata. Swoje umiejętności przekazał wielu debiutantom grającym w orkiestrze dętej. Miasto Sokołów Podlaski reprezentowała Orkiestra Dęta na festiwalach w kraju i za granicą np. w Niemczech, Litwie, Białorusi. Kierownik kapeli Kazimierz Soszka był zaangażowany w projekt muzyczny, który promował sylwetkę Michała Kleofasa Ogińskiego, który był związany z miastem Sokołowem Podlaskim.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczona została:

Iwona Kopiwoda – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Od wielu lat kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Pani Iwona Kopiwoda jest absolwentką Akademii Podlaskiej w Siedlicach oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogicznej i Zarządzania w Rykach Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto jest absolwentką Studium o specjalności „Taniec Ludowy” w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie. Jednocześnie jest uczestniczką wielu konkursów i szkoleń z dziedziny tańca ludowego, a także członkiem prezydium Komisji do spraw Tańców Polski CIOFF.

Krzyż Zasługi - ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Dzieli się na trzy stopnie:

  • I stopień Złoty Krzyż Zasługi,
  • II stopień Srebrny Krzyż Zasługi,
  • III stopień Brązowy Krzyż Zasługi.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Medal posiada trzy stopnie:

  • I stopień - Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • II stopień - Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • III stopień – „Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}