Wręczenie odznaczeń państwowych
26.04.2024
26 kwietnia br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył 3 Brązowe Krzyże Zasługi oraz 11 Medali za Długoletnią Służbę, w tym 7 Medali Złotych i 4 Medale Brązowe.
- Chciałbym odznaczyć Państwa medalami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za Państwa działalność społeczną i zawodową. Mamy tutaj na sali inspektorów, wieloletnich pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, architektów oraz ludzi zaangażowanych w działalność środowiskową. Jest to dla mnie ogromna przyjemność i zaszczyt móc Państwa wyróżnić i nagrodzić za te lata służby. Pracy nie tylko dla Urzędu Wojewódzkiego, jako budynku, jako instytucji, ale przede wszystkim dla naszej ojczyzny. Za to jeszcze raz Państwu dziękuję i gratuluję – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Po wysłuchaniu hymnu państwowego Wicewojewoda Mazowiecki dokonał wręczenia odznaczeń.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczone zostały:
• Joanna Like - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siedlcach, od ponad 25 lat działa na rzecz ochrony i bezpieczeństwa zdrowia publicznego. W czasie pandemii COVID-19 była zaangażowana w ochronę zdrowia ludności.
• Bogna Radzimińska – od 2008 roku związana zawodowo ze służbami konserwatorskimi, do 2024 roku była Zastępcą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
• Anna Żebrowska – od 2018 roku pracuje w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. W okresie pandemii COVID-19 aktywnie koordynowała i bezpośrednio uczestniczyła w działaniach mających na celu łagodzenie skutków pandemii. W obliczu trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie, udziela wsparcia obywatelom Ukrainy.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
• Andrzej Kiljański - od 35 lat związany jest zawodowo z rolnictwem. W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzki w Warszawie wykonuje zadania Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Od 30 lat zajmuje się problematyką nasiennictwa i hodowli roślin. Swoim działaniem przyczynia się do rozwoju i propagowania polskich odmian zbóż, traw, kukurydzy, roślin ozdobnych i pastewnych.
• Violetta Kozłowska – od 36 lat jest pracownikiem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddział w Pułtusku. Reprezentowała Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa podczas prac związanych z tworzeniem systemu nadzoru nad występowaniem organizmów genetycznie modyfikowanych w projekcie „Wzmocnienie informacji o środowisku w szczególności z zakresu bezpieczeństwa biologicznego”.
• Teresa Krasuska - od 35 lat nieprzerwanie pracuje na rzecz rolnictwa. Od 2000 roku zajmuje stanowisko Kierownika Działu Nadzoru Fitosanitarnego w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. Z zaangażowaniem uczestniczyła w wielu audytach w ramach pozyskiwania nowych rynków na eksport polskich owoców, które były przeprowadzane na terenie województwa mazowieckiego.
• Andrzej Molak - pracę zawodową rozpoczął 1973 roku w Powiatowej Stacji Kwarantanny i Ochrony Roślin w Białobrzegach. Obecnie sprawuje nadzór nad produkcją zdrowej żywności.
• Barbara Piasek - to pracownik z 40-letnim stażem pracy, od 35 lat pracuje w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Radomiu. W 2004 roku, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, bezpośrednio uczestniczyła w kontroli prowadzonej przez inspektorów unijnych pod kątem spełnienia przez Polskę przepisów w zakresie środków ochrony roślin.
• Wojciech Pieniak - od 2002 roku pracuje jako Starszy Specjalista w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddział w Siedlcach. Zajmował się obsługą eksportów płodów rolnych, kontrolą stosowania środków ochrony roślin, kontrolą obrotu środkami ochrony roślin, nadzorem nad prowadzeniem dokumentacji dotyczącej środków ochrony roślin, kontrolą wdrażania integrowanej produkcji roślin, kontrolą obrotu nawozami.
• Franciszka Teresa Skóra - od 43 lat pracuje na rzecz rolnictwa. W 1996 roku aktywnie uczestniczyła w przekształcaniu Wojewódzkiej Stacji Kwarantanny i Ochrony Roślin w Płocku w Państwową Inspekcję Ochrony Roślin. Propagowała prowadzenie na szeroką skalę szkoleń dla rolników stosujących środki ochrony roślin i szkoleń dla osób wprowadzających środki ochrony roślin do obrotu, żeby prawidłowo stosować środki ochrony roślin i produkować zdrową żywność bez negatywnego wpływu na środowisko. W 1999 roku we współpracy ze Spółdzielnią Usług Rolniczych w Sierpcu tworzyła pierwszą na Mazowszu Stację Kontroli Opryskiwaczy.
Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
• Katarzyna Buszewska - pracuje w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie od 2008 r. Od początku swoje pracy realizuje zadania wynikające z ustawy o obywatelstwie polskim i ustawy o repatriacji. Jest ekspertem w dziedzinie obywatelstwa polskiego. Przeprowadziła kilka tysięcy postępowań w sprawach dotyczących potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
• Michał Lewandowski – pracuje w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie od 2006 r. Poza podejmowaniem decyzji w sprawach udzielania zezwoleń na pobyt czasowy wykonuje dodatkowe obowiązki polegające na prowadzeniu szkoleń dla nowozatrudnionych pracowników. Aktywnie współtworzył nowy system informatyczny dla cudzoziemców InPol.
• Magdalena Sierocka - pracuje w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie od 2009 r. Zajmuje się prowadzeniem projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które mają na celu usprawnienie obsługi cudzoziemców na Mazowszu. Dzięki podjętym działaniom w ciągu ostatnich kilku lat znacząco podniesiono poziom obsługi obcokrajowców.
• Agnieszka Walkiewicz-Klepacz - w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pracuje od 2009 r. Przez pierwsze lata swojej pracy zajmowała się bezpośrednią obsługą cudzoziemców. W latach 2020-2021 brała czynny udział w projekcie budowania nowego cyfrowego systemu do prowadzenia postępowań.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie:
• I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę,
• II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,
• III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę