Wręczenie Złotych Krzyży Zasługi
10.11.2022
Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył 4 odznaczenia państwowe, Złote Krzyże Zasługi. Uroczystość odbyła się 10 listopada br. w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. W wydarzeniu wzięli również udział Zastępca Dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego Beata Iwańska, Radny Sejmiku Mazowieckiego Tomasz Śmietanka oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
Wicewojewoda Artur Standowicz podziękował osobom odznaczonym za ich postawę i zaangażowanie w najtrudniejszych okresach epidemii. Podziękował także Pani Teresie Żuchowskiej za postawę społeczną i pracę na rzecz osób niewidomych i niedowidzących.
- Cechą wspólną osób odznaczonych, jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i działanie dla jego dobra, zdrowia i życia. Za taką postawę serdecznie Państwu dziękuję – powiedział podczas uroczystości wręczenia Złotych Krzyży Zasługi Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
Po wspólnym wysłuchaniu Hymnu Państwowego, Wicewojewoda Artur Standowicz przystąpił do wręczenia odznaczeń.
Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi na rzecz zwalczania zagrożeń biologicznych (Covid-19) odznaczeni zostali pracownicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego:
- Pan Wojciech Dworzański,
- Pani Beata Cyba,
- Pani Henryka Nowak
Złoty Krzyż Zasługi dla Pani Beaty Cyby odebrała Zastępca Dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego Beata Iwańska.
Złoty Krzyż Zasługi za zasługi na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia otrzymała:
- Pani Teresa Żuchowska z Koła Polskiego Związku Niewidomych w Kozienicach.
Wojciech Dworzański - posiada tytuł naukowy doktora nauk medycznych o specjalności kardiolog. Obowiązki zawodowe lekarza wykonuje od 11 lat. Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, w Zakładzie Anatomii Prawidłowej na stanowisku asystenta. Od 3 lat zatrudniony jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałbińskiego. Pracuje w Oddziale Kardiologii na stanowisku Kierownika Pracowni Hemodynamicznej.
Beata Cyba - z wykształcenia jest pielęgniarką, magistrem pedagogiki zdrowia. W radomskim Szpitalu Specjalistycznym pracuje od 32 lat jako pielęgniarka. W toku rozwoju zawodowego zdobyła specjalizację w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego. W okresie przed epidemią koronawirusa SARS CoV-2, a także obecnie, pracuje w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, gdzie wykonuje obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej.
Henryka Nowak – od 28 lat zatrudniona jest w radomskim Szpitalu Specjalistycznym, od dwóch lat na stanowisku pielęgniarki koordynującej w Pracowni Hemodynamiki.
Teresa Żuchowska – od 23 lat jest Członkiem Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Kozienicach. Pomaga niepełnosprawnym, wspiera ich w życiu codziennym. Ponadto organizuje różnorodne akcje kulturalne i oświatowe dla niewidomych.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.