Wsparcie dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44 w Warszawie
22.05.2024
Doraźna pomoc finansowa oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników to kolejne elementy pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 w Warszawie. Szczegółowe informacje oraz wsparcie w wypełnieniu wniosków będzie dostępne od czwartku, 23 maja, od godziny 8:00 w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ulicy Podskarbińskiej 25 w Warszawie.
Doraźna pomoc finansowa dla firm
We współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych została uruchomiona doraźną pomoc dla firm. Wsparcie w złożeniu wniosków dostępne będzie w specjalnie utworzonym punkcie informacyjnym w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ulicy Podskarbińskiej 25 w Warszawie.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z:
- jednorazowego bezzwrotnego wsparcia w wysokości 2 tys. zł dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność – informacji na ten temat udzielą eksperci Fundacji Agencja Rozwoju Przemysłu;
- dofinansowania części wynagrodzeń pracowników, w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia przez okres 3 miesięcy – informacji na ten temat udzielą eksperci Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie;
- ulg i możliwości umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne – informacji na ten temat udzielą eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odroczenia płatności podatku
Firmy dotknięte skutkami pożaru mogą także skorzystać z możliwości rozłożenia na raty oraz odroczenia terminu płatności podatku. Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła specjalną infolinię pod numerem 22 460 59 30, gdzie można uzyskać informację na temat rozliczeń podatkowych oraz ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Infolinia będzie czynna do 29 maja w godzinach 8:00-15:00 (więcej informacji).
Wsparcie dla cudzoziemców w odzyskiwaniu utraconych dokumentów
W pożarze hali targowej na warszawskiej Białołęce miejsca pracy stracili nie tylko obywatele Polski, ale też Wietnamu, Turcji, Azerbejdżanu, krajów Afryki czy np. Ukrainy. Dlatego Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zdecydował o utworzeniu specjalnego adresu mailowego cudzoziemcymarywilska@mazowieckie.pl dla osób, które potrzebują wsparcia w odtworzeniu dokumentów związanych z pozwoleniami na pobyt i pracę w Polsce.
Odtworzenie miejsc pracy
Spółka Marywilska 44 zdecydowała o odbudowie hali targowej. Do tego czasu wprowadzone zostaną rozwiązania tymczasowe, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Spółkę, około 400 przedsiębiorców zadeklarowało chęć kontynuowania działalności. Dlatego postawiony zostanie tymczasowy pawilon handlowy, z którego kupcy będą mogli korzystać do czasu odbudowania hali.
Miasto Stołeczne Warszawa z kolei zobowiązało się do zawieszenia pobierania opłat za dzierżawę terenu, aby umożliwić udostępnienie kupcom przestrzeni handlowej za symboliczną opłatę. Osoby zainteresowane mogą także skorzystać z miejsc handlowych udostępnionych na miejskich targowiskach.