W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne czytanie dramatu „Kordian” na Mazowszu

07.09.2024

„Kordian” Juliusza Słowackiego. To właśnie ten utwór przeczytał m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania, do której zapraszała Para Prezydencka. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wspólne czytanie dramatu „Kordian” na Mazowszu | fot. Kuratorium Oświaty w Warszawie

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda zachęcając do włączenia się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania.

W sobotni poranek, 7 września br., grupa młodzieży zebrała się, aby wspólnie z Wicewojewodą Mazowieckim Robertem Sitnikiem, Mazowiecką Kurator Oświaty Wiolettą Krzyżanowską, Prezydentem Ostrołęki Pawłem Niewiadomskim oraz Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Marią Samsel przeczytać fragment utworu „Kordian” Juliusza Słowackiego. To w ramach 13. edycji Narodowego Czytania.

„Kordian” to dramat romantyczny Juliusza Słowackiego. Utwór został napisany w Genewie w 1833 roku, a ukazał się anonimowo w 1834. Początkowo przypisywano go Adamowi Mickiewiczowi. Utwór jest nawiązaniem do powstania listopadowego. Opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. To właśnie tytułowy bohater – Kordian – miał go dokonać ale ze względu na swoje słabości nie był w stanie tego zrobić. Juliusz Słowacki w swoim dziele pokazał obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Punktem wyjścia uczynił spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}