Wypoczynek nad wodą – pamiętaj o bezpieczeństwie
19.07.2024
Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety statystyki dotyczące liczby utonięć są niepokojące – od początku roku na Mazowszu utonęło już 30 osób, a w całej Polsce tylko w okresie od 1 kwietnia do 19 lipca – już 159. A najczęstszymi przyczynami utonięć są pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę”.
Aby kąpiel była bezpieczna należy stosować się do zasad:
- pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
- stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
- nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
- nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
- nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
- NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
- nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
- nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.
Już przed rozpoczęciem wakacji Wojewoda Mazowiecki apelował o zachowanie bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Przygotowania służb do sezonu letniego były tematem posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 18 czerwca. W zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym w województwie dzieciom, młodzieży i dorosłym zaangażowane są policja, straż pożarna, Kuratorium Oświaty oraz inspekcje.
W związku z bardzo niepokojącymi statystykami dotyczącymi utonięć i wykrywania nietrzeźwych kierowców Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak, Ministra Edukacji Barbara Nowacka oraz Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak zaapelowali w czwartek 18 lipca o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku.