W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Polska jutra. Dekalog społeczny ks. Jerzego Popiełuszki"

29.11.2024

- Siłą narodu jest jego jedność i wspólne działanie. Mimo dzielących różnic światopoglądowych i społecznych – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik podczas otwarcia wystawy „Polska jutra. Dekalog społeczny ks. Jerzego Popiełuszki”. Będzie ją można obejrzeć do 20 grudnia w holu głównym, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Wystawa „Polska jutra. Dekalog społeczny ks. Jerzego Popiełuszki”

- Dziękuję organizatorom, bo jest to świetna inicjatywa, godna pochwały i naśladowania. Mam nadzieję, że ta wystawa skłoni Państwa do chwili refleksji i zadumy. Przesłanie, które ona ze sobą niesie jest niezwykle aktualne. Tak samo jak wartości, o które walczył ksiądz Jerzy Popiełuszko – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

W tym roku, 19 października przypada 40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego życie i działalność stały się symbolem odwagi, niezłomności oraz walki o prawdę i wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, był nie tylko duchowym przewodnikiem dla milionów Polaków w najtrudniejszych latach stanu wojennego, lecz także niestrudzonym obrońcą godności człowieka, prawdy i sprawiedliwości. Władza komunistyczna uznała go za swojego wroga.

Za swoje niezłomne przekonania ks. Jerzy Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę. 19 października 1984 r. został porwany, torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Stał się męczennikiem za wiarę i wolność.

„Polska jutra. Dekalog społeczny ks. Jerzego Popiełuszki” to wystawa autorstwa Rafała Kossowskiego oraz Pawła Kęski. Przedstawia życie i misję bł. ks. Jerzego, oparte na zasadzie „zło dobrem zwyciężaj”. Przypomina o wartościach, które ks. Jerzy głosił podczas swojego życia: prawdzie, wolności, godności człowieka i walce ze złem. Dziś, w obliczu nowych wyzwań społecznych i politycznych, wartości te są równie ważne, a wystawa stanowi punkt wyjścia do debaty nad przyszłością Polski.

Współorganizatorami wystawy są Duszpasterstwo Parlamentarzystów, Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszki, „Dobro”, przy wsparciu członków Wspólnoty Charyzmatycznej „Palnik”. Wystawa powstała dzięki wsparciu Posłów i Senatorów RP oraz wielu innych Darczyńców oraz była prezentowana w Sejmie RP.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli m.in. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz Wiceprezydent m.st. Warszawy Tomasz Mencina.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}