W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Rzeczpospolita utracona” dostępna w ostrołęckiej Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

08.11.2019

Od piątku, 8 listopada br., w holu głównym Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce prezentowana jest wystawa pn. „Rzeczpospolita utracona”, zawierająca fotografie Polski sprzed 1939 roku. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 19 listopada br.

Wystawa „Rzeczpospolita utracona” dostępna w holu głównym ostrołęckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Jak przekonują organizatorzy, wystawa jest podróżą śladami nieistniejącego już polskiego społeczeństwa, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. To historia zagłady dokonanej przez dwa totalitaryzmy: niemiecki i sowiecki. To historia wypędzeń – utraty przez miliony obywateli Rzeczypospolitej swojego miejsca na ziemi, zerwania podstawowych więzi społecznych, dających pole do erozji tradycji, patriotyzmu, szacunku.

Prezentowana wystawa jest podróżą po Rzeczypospolitej, której już nie ma. Zniknęła bezpowrotnie, nie w wyniku normalnego rozwoju cywilizacyjnego i naturalnych procesów społecznych, ale na skutek kataklizmu, jaki stał się udziałem po 1939 r. To podróż po sferze duchowej "okaleczonego narodu" - strat spowodowanych okrucieństwem wojny w skali dotychczas nieznanej, demoralizacji i zdziczenia wojną. To dojmujące doświadczenie niesprawiedliwości po II wojnie światowej, deprecjacji wartości, wielu pojęć stanowiących o jakości moralnej życia publicznego i społecznego. To podróż po nowym kanonie tradycji i kultury, negującym, oczywisty do niedawna, dorobek pokoleń. To świat obco brzmiących znaczeń, "wielu prawd", na nowo pisanej historii. To także odkrywanie świadectw prawdziwych, pozwalających zachować nadzieję na zwyczajną uczciwość, szacunek, tolerancję, humanizm – informują organizatorzy wystawy.

To wreszcie podróż śladami polskiej kultury materialnej, skazanej przez obydwu okupantów na zniszczenie. Podróż po nieistniejących już muzeach i bibliotekach, po utraconych Kresach z ich wielowiekowym bogactwem świątyń (kościołów, synagog, cerkwi, kenes, molenn, meczetów), zamków, pałaców, cmentarzy – ostatnich świadków nieistniejących już społeczności. To podróż po świecie ziemiańskich dworów z ich kulturotwórczą tradycją – wystawionych na „łup rewolucji”. To pytanie o konsekwencje wszystkich wspomnianych strat dla nas. To podróż w głąb nas samych – dodają.

W wernisażu wystawy uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}