W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIX harcerska sztafeta z „Ogniem Niepodległości” dotarła do Lipska

07.11.2019

Harcerska sztafeta rowerowa z Hufca Zgierz przywiozła do Lipska „Ogień Niepodległości”. Kilka dni wcześniej płomień rozpalono na mogiłach polskich legionistów, poległych w 1916 roku pod Kostiuchnówką na Wołyniu w walkach z Rosjanami. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Przy „Kamieniu Pamięci” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II Krzysztof Murawski złożył wiązankę kwiatów oraz symboliczny „Ogień Niepodległości” z Kostiuchnówki.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego „Ogień Niepodległości” przyjął z rąk harcerzy Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

W kościele pw. Świętej Trójcy w Lipsku odprawiono mszę świętą. Uczestnicy modlili się w intencji ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy poległych w walkach o wolność i niepodległość Polski.

W ceremonii przekazania „Ognia Niepodległości” uczestniczyły władze powiatu lipskiego, przedstawiciele gmin z terenu powiatu oraz obszaru chronionego przez Państwową Straż Pożarną, a także przedstawiciele policji, straży pożarnej, harcerze, strzelcy, poczty sztandarowe organizacji społecznych i szkół oraz mieszkańcy Lipska.

Z okazji 100. rocznicy utworzenia Policji Państwowej medalami pamiątkowymi odznaczeni zostali m.in.: phm. Krzysztof Kowalewski oraz harcerze ze sztafety rowerowej z Hufca Zgierz.

Przy „Kamieniu Pamięci” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II Krzysztof Murawski złożył wiązankę kwiatów oraz symboliczny „Ogień Niepodległości” z Kostiuchnówki. 

11 listopada „Ogień Niepodległości” zapłonie przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Sztafeta z „Ogniem Niepodległości” upamiętnia bitwę do której doszło w dniach 4-6 lipca 1916 roku pod Kostiuchnówką na Wołyniu, gdzie legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego stoczyły strategiczne walki z wojskami rosyjskimi.

Na jednej z kolumn Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się tablica upamiętniająca bitwę pod Kostiuchnówką. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w okresie II Rzeczpospolitej młodzież polska wyruszała w bieg do Kostiuchnówki, zaczynając z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Brygady Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2000 roku harcerze z Hufca Zgierz, w pierwszych dniach listopada wyruszają na mogiły legionistów, aby kultywować tradycje swoich rówieśników z okresu II RP.

{"register":{"columns":[]}}