W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXII sztafeta z „Ogniem Niepodległości” dojechała do Lipska

07.11.2023

We wtorek, 7 listopada br. XXII harcerska sztafeta rowerowa z „Ogniem Niepodległości” dojechała do Lipska. Wręczenie odznaczeń państwowych i msza święta w intencji ojczyzny, to wydarzenia, które poprzedziły przekazanie „Ognia Niepodległości” rozpalonego na mogiłach polskich legionistów na cmentarzu w Kostiuchnówce na Ukrainie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele administracji samorządowej, służb mundurowych, leśników i harcerzy. Wojewodę Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego reprezentował Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

XXII sztafeta z „Ogniem Niepodległości” dojechała do Lipska

W siedzibie starostwa powiatu lipskiego wręczono odznaczenia państwowe oraz odznaki i wyróżnienia zasłużonym osobom. Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: pani Kazimiera Gawlik i pan Marek Jan Kielocha. W imieniu Prezydenta RP wręczenia medali dokonał Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

W okolicznościowym wystąpieniu Krzysztof Murawski pogratulował odznaczonym w imieniu Prezydenta RP oraz wyraził wdzięczność za kultywowanie w życiu zawodowym i osobistym postaw i tradycji patriotycznych. Podziękował również za sumienną i uczciwą pracę na rzecz ojczyzny i społeczeństwa.

Następnie w zorganizowanym przemarszu uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. Św. Trójcy w Lipsku na uroczystą mszę świętą i przekazanie „Ognia Niepodległości”. Zgromadzeni modlili się w intencji ojczyzny oraz legionistów Józefa Piłsudskiego i wszystkich innych żołnierzy poległych w walkach za wolność i niepodległość Polski.

„Ogień Niepodległości” z rąk druhów i harcerzy Hufca Zgierz przyjął Starosta Powiatu Lipskiego Sławomir Śmieciuch i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski oraz przedstawiciele gmin powiatu lipskiego i obszaru chronionego przez Powiatową Państwową Straż Pożarną w Lipsku, a także policji, straży pożarnej, leśników i harcerzy.

Kilka dni wcześniej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym harcerze z hufca Zgierz odebrali „Ogień Niepodległości” z rąk swoich kolegów z hufca Wołyń. W miniona niedzielę ten sam ogień zapłonął na grobach legionistów Józefa Piłsudskiego na cmentarzu wojennym w Kostiuchnówce.

Przy „Kamieniu Pamięci” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II złożono kwiaty i zapalono znicze. Wiązankę kwiatów w imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego złożył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

11 listopada „Ogień Niepodległości” zapłonie przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Sztafeta z „Ogniem Niepodległości” upamiętnia bitwę stoczoną przez legiony Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi w dniach 4-6 lipca 1916 r. pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Na jednej z kolumn Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się tablica upamiętniająca bitwę. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w okresie II Rzeczypospolitej młodzież polska wyruszała z krakowskich Oleandrów - miejsca wymarszu „Pierwszej Brygady Kadrowej” - w biegu patriotycznym do Kostiuchnówki, by na mogiłach legionistów, na cmentarzu w Polskim Lasku Kostiuchnówka, rozpalić świece, a w drodze powrotnej do Krakowa zabrać z ich grobów „Ogień Niepodległości”. Na pamiątkę tego wydarzenia, i aby kultywować tradycje swoich rówieśników z okresu II RP, od 2000 roku harcerze z Hufca Zgierz w pierwszych dniach listopada wyruszają do Kostiuchnówki z tą samą misją. W tym roku ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie przekazanie „Ognia Niepodległości” przez harcerzy z Wołynia nastąpiło na moście granicznym na Bugu w Zosinie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}