XXIX Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim
23.02.2022
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w środę, 23 lutego br. wziął udział w plenarnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji i dotyczyło m.in. założeń programu „Polski Ład”, bieżących prac związanych z Programem Regionalnym Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021- 2027, systemu ochrony zdrowia oraz działalności podmiotów leczniczych w województwie.
Posiedzenie rozpoczął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim.
Następnie głos zabrał Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki, który omówił program „Polski Ład”, plan rozwoju na najbliższą dekadę w kwestii rynku pracy, zdrowia, mieszkań, wyższych emerytur, niższych podatków oraz 500 tys. nowych miejsc pracy.
- „Polski Ład” to nie plan, ale realne działania, które rozpoczęły się w 2021 roku. Dotyczy wielu obszarów życia Polaków. Reformy podatków, wynagrodzeń, podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys., która oznacza w praktyce brak podatku od płacy minimalnej. Została wprowadzona ulga dla klasy średniej. W ramach tych rozwiązań istotne jest wsparcie i reforma zatrudnienia. Dodatkowo zmieniamy definicję osoby bezrobotnej. Zostaje uregulowana kwestia pracy zdalnej, wyrównanie wynagrodzenia kobiet i mężczyzn na podobnych stanowiskach. Urzędy Pracy mają współpracować z osobami młodymi, które wchodzą na rynek pracy. Jest wiele elementów „Polskiego Ładu” adresowanych do rodzin. Warto zwrócić uwagę na rozszerzenie programu „Maluch+”, większą elastyczność pracy dla rodziców, korzystniejsze rozliczanie podatków dla małżeństw, świadczenie przez pracownika pracy w formie pracy zdalnej. Jedno z rozwiązań wspierających rodzinę to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, kwota 12 tys. zł, którą rodzice mogą wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim i kolejnym dzieckiem, między 12. a 36. miesiącem życia – powiedział podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.
Konstanty Radziwiłł wskazał najważniejsze zmiany w podatkach, świadczeniach emerytalno-rentowych z ZUS, programów wsparcia dla seniorów oraz dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Przedstawił projekt CyberPoland 2025 oraz projekt ochrony środowiska. Został omówiony Program Inwestycji Strategicznych, bezzwrotnego dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Konstanty Radziwiłł podkreślił, że województwo mazowieckie otrzymało dofinansowanie do 500 projektów w łącznej kwocie 2,8 mld zł na budowę, zmodernizowanie m.in. dróg, mostów, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i kultury, oświetlenia, kanalizacji czy oczyszczalni.
Marcin Wajda, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przedstawił bieżące prace związane z Programem Regionalnym Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027.
Następnie Agnieszka Gonczaryk, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej omówiła wpływ projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności placówek medycznych na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz działalność podmiotów leczniczych w województwie.
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, w dalszej części spotkania, odniósł się do projektu ustawy i postawionych podczas prezentacji tez.
Robert Składowski, Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim podsumował działalność Rady za rok 2021.
Na zakończenie plenarnego posiedzenia Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego podziękował wszystkim za obecność i aktywne uczestniczenie w spotkaniu.
Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.