XXXIII Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim
20.10.2022
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w czwartek, 20 października br. wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej i dotyczyło m.in. cen energii elektrycznej oraz przyjęcia rozwiązań do ułatwienia uzyskania pozwolenia na pobyt i pracę pracownikom z krajów trzecich. W spotkaniu wzięli również udział Dyrektorzy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: Dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Małgorzata Łopion oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Anna Karpińska.
Posiedzenie rozpoczął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim, który przywitał uczestników spotkania i omówił program posiedzenia.
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w trakcie posiedzenia podkreślił, że problem wzrostu energii nie ma charakteru regionalnego. Decyzje zapadają albo na poziomie Unii Europejskim albo na poziomie ogólnopolskim.
- Musimy mieć świadomość, że jedynym rozwiązaniem w tym kryzysie energetycznym jest gotowość do poprawy przepisów. Należy potraktować to jako dobro wspólne. Gwarancja stabilnej ceny związana jest z dopłatą, a pieniądze muszą się znaleźć w budżecie. Jest to pewien wybór, który będzie powodować wzrost inflacji. To wszystko powoduje deficyt państwa. Rząd przyjął strategię, żeby dopłacać i w ten sposób stabilizować rynek. Trzeba zrobić również wszystko, żeby ograniczać zużycie energii. Chciałbym podkreślić, że wzrost cen wynika z trwającej wojny na Ukrainie – powiedział podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim podsumował wnioski w dyskusji.
Następnie została omówiona polityka migracyjna państwa. Podkreślono, że obecnie polski rynek pracy cechuje się niskim bezrobociem rejestrowanym. Jednocześnie odnotowano rekordową dynamikę wzrostu wynagrodzeń, wg danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11,2 proc.
W trakcie dyskusji głos zabierały m.in. osoby zaangażowane w branżę energetyczną ze strony samorządowej, pracowników, pracodawców oraz rządowej.
Na zakończenie posiedzenia Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego podziękował wszystkim za obecność i aktywne uczestniczenie w spotkaniu.
Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.