W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z miłości do lasów

15.10.2024

10 spotkań, 30 godzin rozmów o lasach, 54 strony protokołu, 32 wnioski członków zespołu oraz ponad 600 wniosków osób i przedstawicieli lokalnej społeczności to efekty konsultacji w sprawie lasów społecznych, w których wycinka ma być ograniczona lub zakazana. W rozmowach udział wzięli m.in. Posłanka na Sejm RP Klaudia Jachira, Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik oraz Dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Jakubowski oraz aktywiści, samorządowcy, strona społeczna i przedstawiciele Lasów Państwowych.

Lasy społeczne – program pilotażowy

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za zaangażowanie i poświęcony czas, szczególnie stronie społecznej. Duże podziękowania również dla nadleśnictwa, szczególnie dla Pana Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Tomasza Józwiaka za dialog, elastyczność oraz pójście na kompromis w stosunku do strony społecznej i samorządowej. Lasy społeczne miały dotyczyć 20 procent terenu wskazanych nadleśnictw, a te tereny będą dużo większe. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony, choć oczywiście byłoby dobrze gdyby było więcej włączeń na tych terenach, a nie tylko modyfikacji – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

W województwie mazowieckim konsultacje społeczne w sprawie lasów państwowych odbyły się 16, 23 i 24 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. 30 września, 1 i 15 października rozmawiano w podgrupach. Dodatkowo 15 października podsumowano prace Zespołu.

Do 28 października wnioski końcowe mają być przekazane Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, a do 31 października Wicewojewodzie Mazowieckiemu Robertowi Sitnikowi. Następnie do 15 listopada, raport końcowy ma trafić do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które zdecyduje o ostatecznym kształcie lasów społecznych.

Konsultacje przyniosły szereg porozumień. Na przykład w Nadleśnictwie Celestynów strony porozumiały się co do większości obszaru i jego sposobu użytkowania.

W Nadleśnictwie Chojnów 100 proc. lasów ma być lasami społecznymi. Rozmowy natomiast nie przyniosły porozumienia co do sposobu użytkowania tych terenów.

Rozmowy dotyczyły również Nadleśnictwa Drewnica i Jabłonna, w których również doszło do wielu uzgodnień.

W konsultacjach, dotyczących lasów społecznych wzięło udział 89 osób, w tym 63 członków zespołu. Byli to przedstawiciele inicjatyw, fundacji i stowarzyszeń, samorządowców z terenów wokół Warszawy oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zadaniem zespołów było przygotowanie raportów zawierających propozycje konkretnych obszarów oraz listę zmian w gospodarce leśnej, jakie należałoby tam wprowadzić.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało program pilotażowy w sprawie lasów społecznych wokół 14 miast w całej Polsce. Teren wokół Warszawy obejmie 38 gmin, w tym 9 powiatów oraz powierzchnię m.st. Warszawy. Według założeń projektu w lasach społecznych wycinki mają być ograniczone lub zakazane. Lasy te mają przede wszystkim służyć ludziom, przyrodzie i klimatowi. Kluczowymi kryteriami wyznaczania ich są obszary: o znaczeniu kulturowym, intensywnie użytkowane rekreacyjnie, tereny w pobliżu ośrodków wypoczynkowych, a także istotne z punktu widzenia usług ekosystemów i zaopatrzenia w wodę.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}