W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy na wspólne czytanie „Kordiana”!

06.09.2024

Już jutro trzynasta edycja Narodowego Czytania. Tym razem młodzież z ostrołęckich szkół wspólnie z Wicewojewodą Mazowieckim Robertem Sitnikiem, Mazowiecką Kurator Oświaty Wiolettą Krzyżanowską oraz Prezydentem Ostrołęki Pawłem Niewiadomskim przeczytają „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Start godz. 10:30.

Narodowe Czytanie - zapowiedź

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda zachęcając do włączenia się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania.

„Kordian” to dramat romantyczny Juliusza Słowackiego. Utwór został napisany w Genewie w 1833 roku, a ukazał się anonimowo w 1834. Początkowo przypisywano go Adamowi Mickiewiczowi. Utwór jest nawiązaniem do powstania listopadowego. Opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. To właśnie tytułowy bohater – Kordian – miał go dokonać ale ze względu na swoje słabości nie był w stanie tego zrobić. Juliusz Słowacki w swoim dziele pokazał obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Punktem wyjścia uczynił spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara.

{"register":{"columns":[]}}