Zasłużeni dla społeczności i kultury – wręczenie odznaczeń państwowych
20.06.2024
Zasłużeni mieszkańcy Mazowsza zostali uhonorowani odznaczeniami za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, dla kultury polskiej, w działalności społecznej oraz za wkład w rozwój i upowszechnianie sportu. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył je Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego Wojewoda Mazowiecki wręczył: 2 Srebrne Krzyże Zasługi, 7 Brązowych Krzyży Zasługi, Medal Złoty za Długoletnią Służbę, 6 Medali „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wydarzenie odbyło się 20 czerwca br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
Mam zaszczyt spotkać się dziś z Państwem, aby wręczyć szczególne odznaczenia państwowe w imieniu Prezydenta Polski, a także wyróżnienia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkich Państwa łączą wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju naszego kraju i społeczności lokalnych. Dziękuję za Państwa zaangażowanie oraz aktywną postawę, która z pewnością jest inspiracją dla młodego pokolenia - powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Srebrne Krzyż Zasługi otrzymali:
Agata Barbara Wasilewska – była Dyrektorem Gimnazjum w Sarnakach, a także Wicedyrektorem Zespołu Szkół w Sarnakach. Jest inicjatorką powstania i prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Zajmowała się renowacją starego cmentarza w Sarnakach i organizacją uroczystości posadzenia na starym cmentarzu w Sarnakach dziewięciu Dębów Pamięci w ramach ogólnopolskiego programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.
Izabela Zubko-Jarnicka – w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia debiutu książkowego. Jest laureatką honorowej Międzynarodowej Nagrody Literackiej „Złote Pióro Rusi" oraz Nagrody Literackiej im. S. Żeromskiego nadawanej przez Stowarzyszenie Autorów Polskich. Za zbiór „Wierszariusz słowiański” otrzymała Honorową Nagrodę Zarządu Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali:
Wanda Frączek – przez 11 lat pracowała jako kierownik produkcji w Spółdzielni Produkcyjnej w Chotyczach, a następnie przez kolejne lata w Zespole Szkół nr 3 w Łosicach. Interesuje się historią Podlasia. Obecnie jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Od lat jako harcerka współpracuje z Drużyną Harcerską Nieprzetartego Szlaku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łosicach.
Mariusz Grzanowski – na co dzień prowadzi zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, jako trener odnosi sukcesy w mistrzostwach Polski w baseballu i softballu. Jeszcze w czasie studiów w Akademii Wychowania Fizycznego rozpoczął promowanie sportu wśród młodzieży, organizując pokazy sportowe na uczelni. Wolny czas poświęca na pracę z dziećmi z zespołem Aspergera.
Dariusz Kazun – z zawodu jest nauczycielem, a z powołania regionalistą. Już od ponad czterdziestu lat łączy pracę zawodową i swoje zainteresowania regionalne z korzyścią dla lokalnego środowiska - Ziemi Łosickiej. Za dotychczasową działalność dydaktyczno-wychowawczą został wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zainteresowania regionalne realizuje i promuje dzięki przynależności do dwóch stowarzyszeń: Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego.
Alicja Lichocka – rodowita warszawianka, która związała swoje życie z Mazowszem, Kurpiami, doliną Bugu, Narwi i Liwca. Promuje postawy proekologiczne, a także bezpieczne korzystanie z akwenów wodnych, popularyzuje aktywność ruchową oraz zdrowy styl życia. Pani Alicja jest inicjatorką wydarzeń społeczno-patriotycznych, Ligi Morskiej i Rzecznej. Dzięki jej staraniom powstał cykliczny program dla dzieci i młodzieży „Lato z baseballem”.
Krzysztof Masłowski – jest członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Przez 20 lat był tancerzem i solistą, potem również instruktorem tańca. Jako kierownik organizacyjny zespołu przygotowywał wiele artystycznych podróży promując miasto, region, Polskę w licznych festiwalach i zagranicznych tournée. Kolekcjonuje dawne instrumenty i organizuje warsztaty, podczas których uczy gry na średniowiecznych instrumentach.
Ewa Szydłowska – była radną w Gminie Stara Kornica. Współtworzyła organizację zajęć świetlicowych w gminie, a także została założycielką Koła Gospodyń Wiejskich i liderką Ery Nowych Kobiet Joanny Przetakiewicz. Jest współwłaścicielką dobrze prosperującego gospodarstwa rolnego, dzięki czemu została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Rafał Zubkowicz – to działacz na rzecz społeczności lokalnej. Dokumentuje dzieje gminy Sarnaki i powiatu łosickiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sarnackiej i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Jest inicjatorem upamiętnienia społeczności żydowskiej w rodzinnych Sarnakach, zainicjował również prace porządkowe na cmentarzu żydowskim
Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali:
Marzena Komar – pracując w PE w Siedlcach w latach 2016-2018 zajmowała się pozyskiwaniem zewnętrznych środków finansowania zarówno krajowych, jak i unijnych. Pełni funkcję Prezesa Zarządu - Dyrektora Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach. W swojej pracy skupia się nad rozwojem przedsiębiorstwa oraz wdraża proces transformacji energetycznej systemu ciepłowniczego w kierunku jego dekarbonizacji, mając na uwadze wprowadzenie neutralności klimatycznej.
Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” jest nadawany przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na podstawie art. 6b ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach. Może być przyznany osobie fizycznej, osobie prawnej i jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej.
Odznaczenie to otrzymali:
Andrzej Cichal – posiada ponad 30 lat stażu pracy i jest nauczycielem dyplomowanym muzyki i informatyki. W latach 1991-1993 był instruktorem muzycznym w Domu Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim. Od 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim.
Tomasz Gliński – to członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych w Iłży. Jest współorganizatorem akcji społecznych propagujących wśród mieszkańców Iłży historię lokalną. Zajmuje się poszukiwaniem miejsc pochówków żołnierzy z II wojny światowej.
Paweł Janikowski – to członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych w Iłży. Działa na terenie województwa mazowieckiego na rzecz upowszechniania wśród lokalnej społeczności historii miasta. Zajmuje się poszukiwaniem lokalizacji grobów żołnierzy z II wojny światowej.
Paweł Kanclerz posiada ponad 31-letni staż pracy. W latach 1998-2002 pełnił obowiązki zastępcy Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego, a w latach 2002-2010 pełnił m.in. obowiązki Wicestarosty Warszawskiego Zachodniego. Od 2010 r. do chwili obecnej sprawuje obowiązki Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego.
Jan Lal – przez 37 lat pełnił służbę wojskową. Od 2012 r. pracuje w Urzędzie Miejskim w Ożarowie Mazowieckim, jako Pełnomocnik Burmistrza - koordynator ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Za działalność na rzecz m. st. Warszawy został odznaczony w 2003 r. przez Radę m.st. Warszawy odznaką ,,Zasłużony dla Warszawy”. Jest inicjatorem projektów związanych z rewitalizacją Cmentarza Żołnierzy Września 1939 w Ołtarzewie.
Tomasz Skiba – jest członkiem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych w Iłży. Organizuje akcje społeczne przybliżające dzieje społeczności lokalnej w Iłży. Uczestniczy w poszukiwaniach miejsc pochówków żołnierzy, a także jest inicjatorem wydarzeń historyczno-patriotycznych upamiętniających historię miasta.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał:
Jacek Olechowski – od końca lat sześćdziesiątych związany jest z polską sceną muzyki rockowej. Będąc jeszcze w liceum uczestniczył w powstaniu zespołu Zbigniewa Hołdysa i Romualda Czystawa - „Kwiaty Warszawy”- współorganizując słynną „Gitariadę”- turniej amatorskich, młodzieżowych zespołów rockowych w warszawskim Teatrze Buffo. Wtedy też zaczął wieloletnią współpracę z Rozgłośnią Harcerską m.in. jako jeden z prowadzących jej sztandarową audycję „Lista Przebojów Rozgłośni Harcerskiej”. Był inicjatorem i organizatorem tras koncertowych punk rockowych zespołów brytyjskich: TV-21, U.K.Subbs i Spear Of Destyny oraz warszawskic