Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego
24.10.2024
Ponad 170 szkół zawodowych w tym prawie 15,5 tys. uczniów z całego Mazowsza wzięło udział w projekcie wspierającym nowoczesne i innowacyjne szkolnictwo zawodowe. Konferencja, podsumowująca efekty osiągnięte podczas tegorocznej edycji programu, odbyła się 24 października w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura, Wicewojewoda Mazowiecki Patrzyk Fajdek, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska.
Podczas konferencji podsumowano dotychczasowe osiągnięcia programu, a także zaprezentowano dalsze działania Samorządu Województwa na rzecz szkolnictwa zawodowego i ogólnego.
Z wielką radością i satysfakcją zwracam się do Państwa, aby podsumować projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”. Przez ostatnie lata program ten angażował ponad 170 szkół oraz 15,5 tys. uczniów z Mazowsza, co czyni go jednym z największych przedsięwzięć na rzecz rozwoju edukacji zawodowej w regionie. (…) Szkolnictwo zawodowe pełni kluczową rolę w systemie edukacji i gospodarce. Stanowi pomost, między światem nauki, a rynkiem pracy. To tutaj rodzą się przyszli specjaliści, rzemieślnicy, technicy i inżynierowie, którzy swoimi umiejętnościami przyczyniają się do rozwoju regionu i całego kraju. (…) Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia projektu, możemy śmiało powiedzieć, że przyniósł on znaczące korzyści zarówno dla uczniów, jak i szkół oraz lokalnej gospodarki. Nie możemy poprzestać na tych sukcesach – musimy kontynuować i rozwijać działania wspierające szkodnictwo zawodowe. (…). Musimy działać w sposób przemyślany i długofalowy, pamiętając o tym, że klucz do sukcesu leży we współpracy i zaangażowaniu wszystkich – od władz samorządowych, przez przedsiębiorców, po pracowników oświaty i samą młodzież – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” zakłada wsparcie dla szkolnictwa zawodowego na terenie województwa mazowieckiego. Celem jest dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb i uwarunkowań lokalnej i regionalnej gospodarki. Dzięki projektowi uczniowie maja szansę wejść wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi obecnie przez pracodawców.